fonradar

Home Ofis - İşletmesi Hakkında.

Merhabalar,

Ben hosting ve çeşitli hizmetler vermek istiyorum websitem'de fakat fatura kesebilmek için ofis olması gerekiyor sanırım. Ben odamı home ofis olarak yapmak istiyorum ev bizim (annemin üzerine). Vergi kaydım ailem tarafımdan daha önceden yapılmış diğer evimizin vergisi annem ve benim üzerimden ödeniyor.

• Home Ofis veya herhangi bir ofis olmadan fatura kesemiyormuyuz ?
• Home Ofis üzerinden çalışmak için ne gibi bir düzen olmalı ?
• Yaş kısıtlaması gibi bir durum varmı ?

Sorulara ayrıntılı bir cevap bekliyorum teşekkürler.

Merhabalar,

Ben hosting ve çeşitli hizmetler vermek istiyorum websitem'de fakat fatura kesebilmek için ofis olması gerekiyor sanırım. Ben odamı home ofis olarak yapmak istiyorum ev bizim (annemin üzerine). Vergi kaydım ailem tarafımdan daha önceden yapılmış diğer evimizin vergisi annem ve benim üzerimden ödeniyor.

• Home Ofis veya herhangi bir ofis olmadan fatura kesemiyormuyuz ?
• Home Ofis üzerinden çalışmak için ne gibi bir düzen olmalı ?
• Yaş kısıtlaması gibi bir durum varmı ?

Sorulara ayrıntılı bir cevap bekliyorum teşekkürler.

bu konu daha önce de soruldu (http://forum.alomaliye.com/turk-ticaret-kanunu/50934-evin-odasi-icin-kira-kontrati.html)
Bahsettiğiniz iş için evet ikametgahınızın bir odasını çalışma ofisine dönüştürüp kullanabilirsiniz. (masa - sandalye - bilgisayar - telefon - fax vb. bulunmalı) kontrata tam adrese ek olarak 1 no.lu veya kaç no.lu oda ise belirtin. Detay olarak metrekaresini de belirtirseniz fazla bilgiden zarar gelmez. Ev annenizin adına olduğundan, onunla kira kontratı yapıp, stopaj ödeyeceksiniz. Fatura kesebilmek için mükellefiyetiniz olması gerek. Olmadan elbette fatura kesemezsiniz.

Ev sizin üzerinize ise stopaj ödemezsiniz.

Onun dışında bi kira kontratı zorunlu.

Ama kira sıfır gösterilebilir mi biilmiyorum.

Ben de home office yaptım ufak bi kira gösterdim.

Stopajı illa almaya çalışıyorlarmış yoksa kıllık çıkartıyorlarmış falan:)

Son düzenleme:
üstadım emsal bedelden GMSİ olur,ancak kira ödemesi olmaz ise( nakden-hesaban) stopaj olmaz diye düşünüyorum..

Peki herhangi bir ofis olmadan fatura kesemiyormuyuz ? Vergi kaydım e-ticaret yapıcam fakat çok büyük birşeyler değil oyun e-pin alış/satış kendi geliştirdiğim programları satmayı düşünüyorum ama kdv kesmeden olmuyormuş vergi kaydım daha önce yapıldığı için levha varmı yokmu bilmiyorum bayramdan sonra maliyeye gideceğim ofis olmadan kdv kesememiyim ? Matbaya fatura fişi bastırsam normal ev üzerinden kdv kesip aylık vergimi öyle ödesem ?

Selamlar
Ofis derken vergi kaydı olmadan fatura düzenleyemezsiniz.Vergi kaydından kastettiğimde örneğin sadece potansiyel vergi numarası almak,yani bir vergi numarasına sahip olmak değildir.Ticari faaliyet kapsamında vergi dairesine kayıt yaptırmaktır.
Haliyle bu kayıt içinde sabit bir adres gösterilmelidir.Bu ev olabilir,normal bir işyeri olabilir.Önemli olan faaliyet kaydı açtırmaktır.
Saygılar

Ben tek vergi kesmek istiyorum ticari bir işletme olmak zorundamı ? Yani normal internet sitem üzerinden premium üyelik gibi şeyler satacağım. Onun için ofis/işletme olmak zorundamı yoksa direk vergi kaydı alıp vergi kesebiliyormuyuz ?

işyeri açacaksınız ve daha sonra fatura ( vergi değil ) kesebilirsiniz.

iyi gunler home ofis sigorta acenteligi acak istiyorum

- ev benim tapusu bana ait. ben yine birine kiralamak zorunda miyim

- benim daha once yine bu evi ofis gosterip actigim ama faaliyette bulunmayan ama acik gozuken bir şahıs şirketi kaydım var. bu şirketi kapatıp yeniden mi acmam lazim yoksa bunun uzerinden devam ettirebilir miyim.

iyi gunler home ofis sigorta acenteligi acak istiyorum
- ev benim tapusu bana ait. ben yine birine kiralamak zorunda miyim
- benim daha once yine bu evi ofis gosterip actigim ama faaliyette bulunmayan ama acik gozuken bir şahıs şirketi kaydım var. bu şirketi kapatıp yeniden mi acmam lazim yoksa bunun uzerinden devam ettirebilir miyim.

- Tapuyu ibraz etmeniz yeterlidir.
- Bir şahıs firmanız var ise, beyannameleri halen düzenli olarak veriliyor ise, muhasebeciniz ile görüşün, onun üzerinden devam ettirin.
Aksi halde, örneğin; şahıs firması kapatılmadı, ancak muhasebeciniz de beyanname vermedi ise, o zaman onu kapattırın ve tekrar yeniden yeni bir şahıs firması açtırın, aksi takdirde aradaki verilmeyen beyannameler için yüklü cezalar ile karşı karşıya kalırsınız.

- Tapuyu ibraz etmeniz yeterlidir.
- Bir şahıs firmanız var ise, beyannameleri halen düzenli olarak veriliyor ise, muhasebeciniz ile görüşün, onun üzerinden devam ettirin.
Aksi halde, örneğin; şahıs firması kapatılmadı, ancak muhasebeciniz de beyanname vermedi ise, o zaman onu kapattırın ve tekrar yeniden yeni bir şahıs firması açtırın, aksi takdirde aradaki verilmeyen beyannameler için yüklü cezalar ile karşı karşıya kalırsınız.

tam olarak ogrenmek istedigim buydu cok tesekkurler.

Son düzenleme:
diğer konudan da baktım, peki home office çalışanlar kaydı açtırdıktan sonra e-ticaret satışları için normal fatura kesmesinde sorun olurmu yoksa e-fatura kesmek gerekir mi?

e-fatura farklı bir şey, yeni bir firma açtıysanız normal fatura (Kağıt olarak) keseceksiniz.