Home Ofis Kira Sözleşmesi

Üyelik
7 Mar 2018
Mesajlar
5
Konum
Sakarya
merhaba arkadaşlar yeni üyeyim ve konuyu doğru yere açtığımdan emin değilim o yüzden lütfen mazur görünüz.

arkadaşımla deneme amaçlı bir home ofis açmayı düşünüyoruz. baya araştırma yaptık ama herkes farklı şey söylediği için kafamız karışık. şuan biz 800 tl kira veriyoruz ve öğrenciyiz. bu kiranın yüzde 20-25'i gibi bir rakamı stopaj olarak vermek bize çok ağır gelir. bunun başka bir yolu var mı? bazısı diyor ki kira kontratını hanginiz yaptıysa, home ofisi açacak olan kişi, kiracıyla(arkadaşımla) anlaşıp evin 1 odasını işyeri olarak verebilir, bu sayede stopaj da az olur. bazısı da böyle olmayacağını, tüm evin home ofis olarak gösterilmesi gerektiğini söylüyor. bir diğer öneri biraz sıkıntılı gibi. ev sahibiyle anlaşıp kira sözleşmesinin düşük gösterilebileceği böylelikle stopajın da düşebileceği söylüyor. bu konuyu bilen biri yardımcı olabilir mi?
 
Üyelik
20 Eki 2014
Mesajlar
282
Konum
Kütahya
Eğer mükellef olacaksanız bulunduğunuz bölge de ki bir meslek mensubu ile görüşün.O size yardımcı olacaktır.Mükellef olduğunuz da zaten Mali müşavir ile anlaşmak zorundasınız.Saygılarımla.
 
Üyelik
7 Mar 2018
Mesajlar
5
Konum
Sakarya
hocam malesef müşavirler de çoğu konudan habersiz vergi dairesi de. o yüzden burdan işi kesin bilene sorup bir müşavirle var mı yok mu olaylarına girmemek için soruyorum. yoksa zaten herkes bu işi yapanlara sorabilir gidelim soralım siteyi de kapatalım.. şimdi sorum şu kiracı, kiraladığı evin bir odasını işyeri olarak kiraya verebilir mi (mal sahibinin izniyle)
 
Üyelik
20 Eki 2014
Mesajlar
282
Konum
Kütahya
Mali müşavire açılış vermeye gittiğiniz de o size daha detaylı bilgiyi verecek.Şimdi siz tek oda olarak açılış verebilirsiniz.Fakat evin bir odası demeniz vergi dairesinin gözünde genelde mantıksız gelir.Çünkü sizin diğer bölümleri de kullandığınızı biliyor.Yoklama memuru kabul etmeyebilir.Çünkü örnek veriyorum adresiniz çamlıca sk. çamlıca apt. no : 5 olsun.No : 5 içinde ayrı ayrı bağımsız bölümler mevcut olmadığı için yoklama memuru bu daireyi tek bölüm olarak kabul edecek.Kira kontratı arkadaşının üzerine olduğu için şuan ki kira kontratında kiracı bu daireyi üçüncü kişilere kiraya verip hak talep edemez vb. maddeler mevcut değilse,ev sahibinin izni ile arkadaşınız size ikincil kiracılık sözleşmesi yapabilirsiniz.Bu şekilde yaparak ev kirasının yarısını bildirip vergi dairesine açılış verebilirsiniz.Ev sahibi kabul etmez ise tekrar arkadaşınız ile ortak kira kontratı yapın.Yani kiracı ikiniz olacak şekilde tekrar kontrat yapın..Açılış vermeden önce yoklama memuru fotoğraf çekmeye gelebileceği için odanız da ofis malzemeleri (masa,sandalye vb. ) bulunsun.Saygılarımla..
 

Benzer konular

Üst