Hükümet Komiseri Ücreti

a.makineci

Moderator
Forum Yönetimi
Merhaba ;

7.08.1996 ve 22720 sayılı R.G de yayınlanan ve 29.06.2005 tarihli ve 25860 sayılı R.G de değişikliğe uğrayan;

Sermaye Şirketlerinin Genel Kurul Toplantıları ve Bu Toplantılarda Bulunacak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Komiserleri Hakkında Yönetmeliğin ;

ÜÇÜNCÜ KISIM
Komiserlerin Nitelikleri, Görev Ve Yetkileri

ÜÇÜNÇÜ BÖLÜM
Komiserin Masrafları

Madde 0034:

Şirketlerin genel kurul toplantılarında görevlendirilen komiserlerin zaruri masraflarını karşılamak üzere her yıl Bütçe Kanunu?nun (H) cetvelinin (I-B) bendi ile tesbit edilen Devlet memurlarına ödenen en yüksek yurtiçi gündelik tutarının iki katı; resmi tatil günleri için üç katı olarak ödenir. İlgili şirket tarafından bu tutarlara tekabül eden vergi ve kanunî kesintiler süresi içerisinde vergi dairesine yatırılmak üzere kesildikten sonra kalan miktar Ankara?da Genel Müdürlük adına, diğer illerde il müdürlükleri adına Kamu Haznedarlığı Genel Tebliğinde belirtilen bankalarda açılacak hesaplara yatırılır.

Kırmızı renkli olarak belirtilen bu tür kesintilerin muhtasar beyannamede gösterilme yeri Diğer Ücretliler bölümü olmalı diye düşünüyorum.

Sizler nasıl yapıyorsunuz ?

012 de olmalı.

Merhaba,

Muhtasar Beyannamede;
011 Asgari Ücretli (GVK md.94/1) asgari ücretle çalışanlara ödenen ücretler.

012 Diğer Ücretliler ile Ücret Sayılan Ödemeler(GVK.94/1)

şeklinde bölümlendirilmiş;
gvk.94/1 de 61.md. bentlerine bakıldığında Komiser ücretleri adı geçmiyor ama bu bölümde düşünüp değerlendirilmesi gerekir.
zaten ücretler için bu iki seçenek dışında başka seçenek de yok.

ödediğimiz ücreti netten brüte hesaplayıp, 012 kod ile muhtasarda beyan edeceğiz.
ben şubatta yaptığım toplantının komiser ücreti için bu şekilde işlem yapacağım.

Ynt: Hükümet Komiseri Ücreti

Merhaba,

Olağan Genel Kurul Toplantısında görev alan Hükümet Komiserine şirket açıktan para verdi. Yani kendi hükümet komirerlik ücreti yanında, ulaşım için, gelip gitmesi için bir miktar para verildi. Bunun için stopajsız adına gider pusulası düzenlenir mi? Hizmet sağlıyor çünkü. Yada bu ücreti nasıl belgeleyebiliriz. Gider Pusulası mantığı doğru mu? Ücret Açıktan verildi

Açıktan verilen paraya gider pusulası düzenlenmez. Adı üstünde açık. Yasal olarak komsere böyle bir ödeme yapılmaz.

sadece şirketin yeri biraz uzak olduğundan; komiserin geliş-gidiş masrafını karşılamak üzere böyle bir ödeme yapıldı. Yani sonuçta oraya gelmek için bir benzin harcıyor. Tutanak ile imza karşılığında verildi. Ancak yinede tereddütte kaldım. Gider Pusulası geldi aklıma.

Gider olarak sadece bankaya yatan komiserlik ücretini kaydedebilirsiniz.Resmi olan budur.Haricinde verilenler hiçbir surette giderleştirilmez.Ancak şu yapılabilir.Her ne kadar komiseri işyerine getirip götürmek şirketin görevi ise de zorunlu hallerde komiser taksi ile işyerine gelirse zaten taksi fişini ibraz ederek firmadan seyahat giderini alıyor.Bu durumda da bu fişi giderleştirebilirsiniz.Bunun dışındakiler açıktan giderdir.
10 gün önce biz yaptık.Komiser beni siz götüreceksiniz dedi,rica ettik taksiyle gelin masrafınızı biz karşılarız dedik,saolsun geldi,taksi fişini gösterdi.Zaten fazlasıyla karşılandı.Ama verilen fazlalık açıktan gitti :) Durum budur.

Mine Hanım

Aynı kooperatiften konuşuyor isek ( Kurumlar vergisi mükellefi olan ) KKEG yapın belgesiz gider diye. Fatura bulmaya uğraşmayın.

Çok sıkıntı olursa bütçede belgesiz gider diye kalem geçirirsiniz senede 300-500 arası. en azından yetki almış olursunuz.

ewet sayın Ant Z
Aynı bahsettiğim kooperatifin genel kurul toplantısında görev alan hükümet komiseri için geliş-gidiş masrafı karşılığında verilmişti..

Bakanlık Komiseri 2012 Yılı ücretleri, HAFTA İÇİ 62,00 TL - HAFTA SONU 92,00 TL dir. Ben aramıştım baya o yüzden güncel bilgi olarak buraya yazmak istedim.

Selamlar
Bu arada yatırılan ücret üzerinden muhtasarda gelir vergisi ve damga vergisi beyan etmeyi unutmayınız.
Yalnız burada şöyle bir soru aklıma geliyor.Örneğin bu ayki muhtasarda böyle bir beyanım oldu.
Kaç yıllık genel kurul yapılacaksa 62 x yıl şeklinde komiaser ücretini yatırdık.Bu rakamı brüt kabul ederek üzerinden gelir ve damga vergisi hesaplayarak muhtasarda "diğer ücretler 012" koduyla beyana dahil ettik.
Fakat bu konunun ilk yorumunda açıklanan "komiser ücreti maddesinde" kesintiler yapıldıktan sonraki tutar bankaya yatırılacaktır açıklaması var.
Eğer kesintilerden sonra kalan miktar 62 Tl ise bu tutarı net kabul edip %15 üzerinden brütünü mü bularak beyan konusu yapılmalıydı?
Yok eğer 62 lira brütse,üzerine bir de vergi eklendiğinde maddede ki tanıma ters düşmez mi?
Hoş,ödedik gitti gerçi ama,burası muamma kaldı...

Tşk.ederim.Eksik muhtasar yatırdık demek ki.
Sağlık olsun ne yapalım :)