hurda mallada iade tevkifatı hk

canan

Katkı Sunan Üye
Bakırdan mamul yapan bir firmayız. Bilindiği gibi bakır satışlarımız tevkifatlı .Ben devir rakam sabit olduğu için iade hakkımdan vazgeçmek istiyom yani örnek benim ay içinde kestiğim ve topladığım fatura tevkifat işlemde hep 1000 ytl civarında dönüyor.%18 kdv ve 9/10 tevkifat ve 190+191 hs.toplamı aşağı yukarı kafa kafaya geliyor.
şimdi sorum; ben bu aylarda iade istemiyorum.Beyannameyi doldurduğum zaman kısmı tevkifatı ön yüzüne yazıyorum, ama kod 402 md.9/1 diğer iade hk.doğran kısma ne matrah ne de iade tutarını yazmıyorum.
Ben vergi dairesine herhangi bir liste vermiyom yada cezalı bir işlem yapmıyom herhalde bu konuda görüşlerinizi bekliyom.

kod 402 md 9/1 olan yere matrahı yazıp iade tutarı yazmamanız gerekiyor...! İade işleminiz yok ise herhangi bir belge vermenizede gerek yok....!

SLM

bundan öncekilere yazmadım oraya ama bu sefer oraya matrah yazınca iadeye 0 yazmak gerek tamam istemiyorum doğru ama ekinde yüklenilen kdv olmuyor.ind kdv listesinide doldurmama gerek kalmıyor herhalde ebyn de yolladığıma doldurman gerek diye msj veriyor ama yazmıyom ben bir şey yarın ondan dedim ind kdv listesine ceza kesmezler herhalde daire.
2- ci sorum ben tevkifat olduğu için hurdayı 0 kdv li yada gider pusulası ile alıyom zaten mantık olayına bakınca yüklenilecek kdv için o mala harcadığım benim sade akaryakıt ve elektrik kalıyor oda fazla bir şey tutmuyor. Yani iade alacağım olan yüklenilen kdv bek bir şey girmiyor ben yalnış olayı düşünmüyorsam. Fasoncularda olay değişik biraz devir kdv ve 190+191 toplamını örn 10000 ytl matrahlı faturada tevkifat varsa 2/3 1200 ytl tevkifatıu komple iade ala biliyorsun yüklenilen burda anlamı yok ama benim bakır satışalrında olayı karşı tarafın ödediği 9/10 kdv yani 10000 matrahda 1620 ytl iade alamıyom değilmi sadece harcadığım o mallara ait üretimde kullandığım giderleri düşüyom yorumunuza şimdiden teşekür ederim hayırlı işler dilerim.