Hurda metal ?

Üyelik
25 Ocak 2010
Mesajlar
104
Konum
kayseri
Sn İlgililer;

Konunun defalarca işlendiğini forumda buldum fakat aklıma takılan soru şu,

Üretim işletmesi değiliz.Yıl içerisinde aldığımız sacları müşteri isteklerine göre belirli oranlarda kesip veriyoruz. Ve bu nedenle geriye hurda sac kalıyor. Yıl sonu itibari ile çoğaldı ve satışını yapıyoruz.

Bu hurda sacları sattığımızda %0 kdv ve istisnalarda gösterdikten sonra KDV sinin ilave edilecek KDV ye ekleme konusu var mı?
 
Üyelik
16 Ocak 2008
Mesajlar
169
Konum
İstanbul
Ynt: Hurda metal ?

Merhaba

KDV 97 seri nolu tebliğde

5. İMALAT ARTIKLARININ TESLİMİNDE KDV UYGULAMASI

İmalathane ya da fabrikalarda, imalat sırasında elde edilen metal kırpıntı, döküntü ve talaşların teslimi KDV Kanununun 17/4-g maddesine göre vergiden müstesnadır. Aynı Kanunun 30/a ve 32 nci maddelerine göre bu işlem kısmi istisna kapsamına girmektedir.

Yukarıda belirtilen imalat artıkları, işletmelerin asıl üretim konusunu teşkil etmemekte, asıl ürünlerin imalatı sırasında fire veya atık olarak ortaya çıkmaktadır. Satışa konu olsalar dahi, işletmenin amacı bu fire ve atıkları imal etmek olmadığından, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında bunlara ayrıca bir maliyet izafe edilmemektedir.

Bu durumda, yukarıda sayılan imalat artıkları için yüklenilen bir KDV de söz konusu olmayacaktır.

Bu nedenle sözü edilen imalat artıkları için, "Yüklenilen KDV" hesaplanmak suretiyle teslim edildikleri dönemde KDV Beyannamesinin 30. satırında beyan yapılmasına gerek bulunmamaktadır.


Benim yorumuma göre her ne kadar "Satışa konu olsalar dahi, işletmenin amacı bu fire ve atıkları imal etmek olmadığından, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında bunlara ayrıca bir maliyet izafe edilmemektedir." desede üretim sonucu oluşan bir hurda olmadığı için yüklenilen KDV yi beyan etmeniz gerekmektedir.
 
Üst