fonradar

Huzur Hakkı Genel Karar Örneği̇

gokhan_tuana

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar,

geçen yıl kuruduğum çevre mühendisliği yapan tek kişilik ltd şirketi ortağına huzur hakkı uygulaması yapacağım.mali durumu huzur hakkı uygulamaya uygun.Sadece şunu sormak istiyorum bunun için genel kurul yapmam lazım sanırım?Genek kurul yapıp notere tasdik ettirip sonrada ticaret odasına tescil ettirmelimiyim.Nelere dikkat etmeliyim?Birde konu ile ilgili örnek genel kurul yollayabilirseniz çok sevinirim.İlk defa yapacağım araştırıyorum bir sıkıntı olsun istemiyorum.

şimdiden teşekkğr ederim...

Merhaba ,
Bildiğim kadarı ile notere tasdike ve ticaret odasına tescile gerek yok.

Örnek olarakta;

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx LİMİTED ŞİRKETİ

GENEL KURUL KARARI

KARAR NO : xxxxxxxxxxx

KARAR TARİHİ : xxxxxxxxxxxx

KATILANLAR : xxxxxxxxxxxxxx (şirket ortakları)

KONU : HUZUR HAKKI TAHSİSİ

Şirket ortakları ................................. adresindeki şirket merkezinde ... / ... / ........... tarihinde saat ... : ... ’de
toplanarak aşağıdaki kararı almışlardır.

1 – Şirketimiz ortaklarından xxxxxxxxxxxxxx' e huzur hakkı olarak ... / ... / ......... tarihinden itibaren geçerli olmak üzere brüt ............... TL ücret ödenmesine ;

Oy birliği ile karar verilmiştir.

şeklinde yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Önemli değil. Bildiğimiz konularda birbirimize yardımcı olmak için buradayız zaten. Bugün size, yarın bize...

Sayın Arkadaşlar,

Huzur hakkı için genel kurul kararı gerekir, ise genel kurul kararları tescil ve ilan edilmeden sonuç doğurmaz. Ancak tek kişilik şirketlerde de huzur hakkı uygulamasının çok da doğru bir uygulama olduğunu düşünmüyorum.

evet haklı olabilirsiniz bu konu da bunu bende düşündüm fakat tek kişi ortaklar da huzur hakkı uygulaması yapılamaz diye kesin bir hüküm bulunmadığından uygulanabilir kanısındayım.Teşekkürler

BİR SORUM DAHA OLACAK:)
arkadaşlar,

2013 yılı DACIA DUSTER LAUREATE EDİTİON 4*2-1,5 DCİ ALIŞI YAPILMIŞ 46.221,92 TL ARAÇ SIFIR ALINMIŞ.
39.171 TL 254 HESABA
7050,8(%18 KDV) 391 HESABA ATILARAK KAYIT YAPMIŞ ESKİ MUHASEBECİSİ
ŞİMDİ BEN ÇIKIŞINI YAPMALIYIM ALIŞ TARİHİ 27.02.2013

31.03.2015 TARİHİNDE FATURA KESECEĞİM ARACIN KASKO DEĞERİ 45.220 TL BU DEĞERİN %70 İNE KESMEYİ DÜŞÜNÜYORUM YANİ 32.000 TL YE ÇIKACAĞIM

SORU : BANA GÖRE DACIA TİCARİ DEĞİLDİR AMA GİRİŞİNDE TİCARİ GİBİ %18 KDV İNDİRİM KONUSU YAPILMIŞ, 2 YILI DA DOLDURMUŞ %1 DEN ÇIKIŞ MI YAPMALIYIM YOKSA %18 DEN Mİ YAPMALIYIM?

Dağıtılan karın yarısı gv beyan sınırını geçmiyor ise; huzur hakkı yerine kar dağıtımı yapmak daha akıl karı gibi. Zira her ikisindede vergi oranı aynı. Biri muhtasar dönemlerinde daha erken ödenirken kar dağıtımında dağıtım yapıldığı zaman beyan ediliyor.