fonradar

Huzur Hakkı Hakkında

Ertann

Tanınmış Üye
6102 Sayılı YTTK
V- Yönetim kurulu üyelerinin mali hakları
MADDE 394- (1) Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir.

6762 Sayılı Eski TTK
1. HUZUR HAKKI:
Madde 333 - Aksine esas mukavelede hüküm olmadığı takdirde idare meclisi azalarına her toplantı günü için bir ücret verilir. Ücret miktarı esas mukavelede tayin edilmemişse umumi heyetçe tayin olunur.

İyi Çalışmalar
Sormak istediğim eski ve yeni TTK larda yer alan huzur hakkı ile ilgili maddeler yukarıda
Buna göre , eski ve yeni kanunlarda ne gibi farklılıklar vardır huzur hakkı ile ilgili
Saygılar

Ynt: Huzur Hakkı Hakkında

İki madde metnini de incelediğimizde;

1-6102'de yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı,ücret,ikramiye,prim ve yıllık kardan pay ödenmesi genel kurul veya esas sözleşemeye bağlanmış. Ancak ücret ödemesi ihtiyari, oysa 6762'se ücret verilir diyor, verilebilir demediği için zorunlu olarak ücret ödenmesi gerektiğini anlıyoruz.

2-Diğer önemli bir nokta ise 6762'de yalnız ücret verilebileceği belirtilmişken, 6102'de bunun yanı sıra huzur hakkı,ikramiye,prim ve yıllık kardan pay ödemesi gibi daha geniş ve esnek opsiyonlar var.

3-6762de ücret ödemesi toplantı günü başına yapılırken, 6102'de bu konuda bir sınırlama yok.

4-Konuyu vergi mevzuatı açısından irdelediğimizde ise her iki kanunda da yönetim kurulu üyelerinde bu adlar adına ödenen huzur hakkı v.s GVK md.61 uyarınca ücret olarak vergilendirilecek.

Ynt: Huzur Hakkı Hakkında

"1-6102'de yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı,ücret,ikramiye,prim ve yıllık kardan pay ödenmesi genel kurul veya esas sözleşemeye bağlanmış. Ancak ücret ödemesi ihtiyari, oysa 6762'se ücret verilir diyor, verilebilir demediği için zorunlu olarak ücret ödenmesi gerektiğini anlıyoruz."

Eski TTK de Yönetim Kurulu üyelerine ücret verilmesi zorunlu zorunlu değildir. Bu yetki genel kurula verilmiştir. Genel kurul ücret miktarını veya verilip verilmeyeceğini belirler. Bazı üyler için ücret belirlenmesine karşın bazılarına da "ücret verilmemesine" diye karar alabilir.

Her şart altında huzur hakları ve buna benzer ödemeler ÜCRET olarak vergilenecektir. Bunda hiç çekince yoktur.