fonradar

Huzur Hakkı

fugenc

Tanınmış Üye
limited şirket ortağı ( aynı zamanda müdür ) huzur hakkı alabilir mi? alabilirse vergi ssk durumu nedir? teşekkürler

limited şirket ortağı ( aynı zamanda müdür ) huzur hakkı alabilir mi? alabilirse vergi ssk durumu nedir? teşekkürler

Sayın fugenc,

Ltd Şti ortağınız müdür sıfatı kazanmamış olsaydı bu durumda huzur hakkı verilmeyecekti,müdür sıfatıda kazanması durumunda huzur hakkı ödenir.

Huzur hakkı gelir vergisi kanununda ücret olarak gösterilmektedir.

GVK madde 61

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir. Ücretin ödenek, tazminat, kasa tazminatı (Mali sorumluluk tazminatı), tahsisat, zam, avans, aidat, huzur hakkı, prim, ikramiye, gider karşılığı veya başka adlar altında ödenmiş olması veya bir ortaklık münasebeti niteliğinde olmamak şartı ile kazancın belli bir yüzdesi şeklinde tayin edilmiş bulunması onun mahiyetini değiştirmez.

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]Bu kanunun uygulanmasında, aşağıda yazılı ödemeler de ücret sayılır:

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica]4. Yönetim ve denetim kurulları başkanı ve üyeleriyle tasfiye memurlarına bu sıfatları dolayısıyla ödenen veya sağlanan para, ayın ve menfaatler;

Huzur hakkı bir ücret niteliği kazanmasından dolayı GVK madde 103'e göre artan oranlı vergilendirmeye tabiidir. Huzur hakkı bir iş akdine bağlı olarak ödenmediğinden sigorta primi ile bağdaşlaştırılamaz.Huzur hakkı için ayrı bir ödeme bordrosu düzenleyebilirsiniz.Huzur hakkı yukarıda kanun maddesinde belirttiğimiz gibi ücret niteli kazandığından AGİ indirimine girmektedir.Huzur hakkı iş kanuna göre ödenen bir ücret olmadığından bankadan ödenme zorunluluğu bulunmamaktadır.

İyi Günler,
[/FONT]
[/FONT]

[/FONT]

cevabımdan sonra,sn.demiral ı destekler bir özelge okudum...

yönetim kurulunun karşılığı ltd.de müdür...

cevabımdan sonra,sn.demiral ı destekler bir özelge okudum...

yönetim kurulunun karşılığı ltd.de müdür...

Sayın aşkınbulduk,

Desteklemenize gerek yok teşekkür ederim. Ltd Sti'de belirttigimin aksine zaten olamaz.İlk yorumunuzu yazmadan önce biraz inansaydınız zaten araştırma yapmanıza gerek kalmazdı.
En azından araştırma yaparak tereddütünüzü kırmış oldunuz.

Selamlar
Benim görüşüm ise limited şirketlerde müdür olsun veya olmasın,şirkette bilfiil çalışan ve şirket işlerini gören tüm ortaklara genel kurul kararı doğrultusunda huzur hakkı verilebileceği yönündedir.
Saygılar

Sayın Arkadaşlar,

İster Anonim İster Limited şirket olsun her ödemenin bir şartı ve şekli vardır. Öncelikle "Huzur Hakkı" olsun "Ücret" Olsun "İkramiye" olsun hepsinin de ödenebilmesinde temel kural "Ana Sözleşmede Aksine madde olmaması" yada Genel Kurulda karar alınmış olması şartıdır. Üç ödeme şekli de birbirinden farklıdır. "Huzur Hakkı" esasen bir ücret gibi müktesep bir hak değildir özellikle belirtirim. Genel teamül de uygulama da "Toplantı Başına" ödenmesidir. Bu hakkı kazanmak için ya yönetim kurulu üyesi olmak gerekir. Limited şirketlerde "Müdür" olmak bu hakkı kazandırmaz. Bunun için Ortaklar Kurulu kararı gerekir. Bu nedenle her ortağa da ödenemez. Vergisel uygulamadan yani ücret olarak addedilmesinden de yorum yapılamaz. Çünkü "Huzur Hakkı" Gelir vergisi yasasının öngördüğü bir tanım değil TTK'nın öngördüğü bir tanımdır.

Eğer huzur hakkının çalışma karşılığı bir ödeme olarak algılıyorsak bu hatadır. Bu tarz ödemelere yine ÜCRET denir ve müktesep hak ücret için geçerlidir. TTK'nın ilgili maddesini de buraya alalım, Merhaba,
"6102 Sayılı YTTK V- Yönetim kurulu üyelerinin mali hakları
MADDE 394- (1) Yönetim kurulu üyelerine, tutarı esas sözleşmeyle veya genel kurul kararıyla belirlenmiş olmak şartıyla huzur hakkı, ücret, ikramiye, prim ve yıllık kârdan pay ödenebilir.
Yeni TTK'da madde daraltılmış halde eski TTK'da durum biraz daha farklıydı. Ancak madde içindeki tanımlamalar ve yeni TTK yasasının gerekçesinde aynı amacın korunduğunu görebiliyoruz.

6762 Sayılı Eski TTK
1. HUZUR HAKKI: Madde 333 - Aksine esas mukavelede hüküm olmadığı takdirde idare meclisi azalarına her toplantı günü için bir ücret verilir. Ücret miktarı esas mukavelede tayin edilmemişse umumi heyetçe tayin olunur."

Selamlar
Benim görüşüm ise limited şirketlerde müdür olsun veya olmasın,şirkette bilfiil çalışan ve şirket işlerini gören tüm ortaklara genel kurul kararı doğrultusunda huzur hakkı verilebileceği yönündedir.
Saygılar

Sayın Tahsin Kurt,
Limited Şirketler'deki kısımı ve huzur hakkı ile ücret terimlerini öncelikle birbirinden ayırmamız gerekir şöyle biraz toplayalım.

Limited Şirket Müdürleri
şirkete ortak olsun veya olmasın işakdine bağlı olsun veya olmasın şirketin ödemiş olduğu paralar işi devamlı surette sevk ve idaresinden sorumlu oldukları için bir fiil iş ile iştigal oldukları için ÜCRET olarak nitelendirmek gerekir. (Şirketin ödemiş olduğu bu paraya huzur hakkı diyemeyiz)

Limited Şirketler Ortaklarına
ödenecek huzur hakkının oluşabilmesi için Ortaklar Kurulu kararına bağlanması gerekir bu durumda Limited Şirket ortaklarına ödenen Huzur Hakkı sayılır.

!!!
Yanlız soruda Limited Şirket Ortağı (Aynı zamanda müdür sıfatı kazandığı belirtilmiş) bu durumda ve bu koşullarda Huzur Hakkı'ndan söz edemeyiz bu durumda Limited Şirket ortağına (müdür sıfatını kazanmasından dolayı) şirket tarafından ödenen para ÜCRET niteliği kazanmaktadır.

İyi Günler,

Selamlar
Arkadaşlar güzel söylüyosunuz,açıklamalarda yapıyorsunuz onlarda harika,yalnız istenene odaklanmak lazım.
İlk soruya cevaben,huzur hakkı verilir mi,verilir.
Sevgili Aşkın'ın yorumuna istinaden ortaklara da ödenebilir mi? Gerekli şartları yerine getirirsen ödenir.Bunlara ister huzur hakkı deyin,ister ücret deyin.(Tabiki birbirinden ayrı kavramlardır) Konunun özünü değiştirmez.Ortağa ödenirse,ücret olur,müdüre ödenirse huzur hakkı olur veya tam tersi.Bunlar detay,girmek istemediğimden,yorumumda değinmedim.Sonuçta bu ödemeler yapılabilir mi yapılır.Ben detaya girmek istemedim,sizler girdiniz.Tşk.ederim.
Saygılar

şirket ortağı, müdür ve aynı zamanda emekli.. bu durumda sgk ödenmesine yine de gerek yok değil mi, sadece gv ve dv yeterli..

şirket ortağı, müdür ve aynı zamanda emekli.. bu durumda sgk ödenmesine yine de gerek yok değil mi, sadece gv ve dv yeterli..

Sayın fugenc,

Kusura bakmayın soruları sorarken lütfen tüm soruları ilk sorularınızda belirtiniz sonra araya başka soru cevap girdiği için konu uzayıp gidiyor,bu konuyu tüm forum üyelerinden rica ediyorum.

Sorunuzun cevabına gelecek olursak şirket ortağınız SGK veya Bağkur'dan (emekli sandığından) emekli aylığı alması durumunda yine şirket ortağı aynı zamanda müdür sıfatı ile işin başında bir fiil çalışmasından işin sevk ve idaresinden sorumlu olduğu için her ay sigorta destek primi ödemesi gerektiğinden (SGDP bunu ödemeniz gerekir),şirketin ortak ve aynı zamanda müdür vasıflı kişiye ödeyeceği huzur hakkı ücret sayılacağı için bu ödeme yapıldığında ayrıca sigorta primi ödenmesine gerek bulunmamaktadır.

SGDP'yi her ay ödemeniz gerekir. Huzur hakkı için ödenen ücret için sigorta primi hesaplanmaz.

İyi Günler,