fonradar

Huzur Hakları Prime Tabi midir

batlı

Katkı Sunan Üye
alomaliye sitesinde huzur haklarından sgk kesintisi yok şeklinde liste var. ismmmo sitesinde soru ve cevaplar kısmında ise huzur hakları düzenli yapılırsa sgk var diyor. başka bir yerde ise ödendiği ay sgk ya tabidir diyor. bunlardan hangisi doğrudur...

Ynt: huzur hakları prime tabimidir

Huzur haklarından sgk yapıldığını ilk defa duydum.

hocam ben de yeni duydum. duyduğum yer de bağlı olduğumuz odanın danışma biriminde. işte aşağıda alıntısını yaptım. eğer var ise hep birlikte araştıralım doğrusunu öğrenelim istedim.

02.09.2009 12:11 Mustafa yanık
(Üye) Soru : Beş Ortaklı limited şirkette kurucu ortaklardan biri şirket müdürlüğünü yapmaktadır. 1- Söz konusu müdüre şirketten ücret(tahakkuku)vermek zorunlumudur veya ihtiyari olarak verilebilirmi. 2- Zorunlu ise veya ihtiyari olarak verilebiliyorsa, bu durumda ücretle ilgili olarak vergi ve sigorta açısından ne yapılması gerekir. Teşekkürler

Cevap : Sayın Yanık, TTK ve Vergi mevzuatına göre şirkete müdür olarak atanan ortağa ücret verilmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Ortaklar kurulu alacağı bir kararla müdüre huzur hakkı verebilir. Bu durumda huzur hakkı için bordro düzenlenir; SGK, GV ve DV kesintisi yapılacaktır. (Her ay düzenli huzur hakkı ödemelerinden SGK kesintisi yapılır.). Danışma Birimi

Bu başka birşey ama karıştırmayın. Şirketten ücret alıyor. Yani fiilen çalışıyor.

öyle ise hocam bunun adı huzur hakkı değil. ücret. yanlışmıyım. huzur hakkı adı ile telafuz edilmesi yanlış olmalı.

Bence de ücret bordrosu yapılmalı. Çünkü huzur hakkı bordrosu bam başka birşey.

sayın hocam, hocam diyorum çünkü yaşça ve tecrübe olarak benden çok ileridesiniz.

ismmmo gibi saygın bir kurumun bu şekilde yanlış bilgilendirme yapması çok üzücü. bundan evvel de pek çok kez yanlış bilgilendirmelerini yakaladım.

Evet haklısın bende birkaç konuda eksik veya yanlış bilgilendirme yakaladım.
Bu nedenle asla ve asla tek bir kaynağa bağlı kalmamak, çeşitli çapraz sorgulamalar yapmak lazım doğruyu bulabilmek için.