fonradar

Huzur haklarında agi.

batlı

Katkı Sunan Üye
bir şirkette ücretle çalışan ve agi si düzenli olarak hesap edilen bir kimse, diğer bir şirkette de yönetim kurulu üyesi olarak huzur hakkı alacak ise gene bu şirkette alacağı ücrette de agi hesaplanması gerekir diye düşünüyorum. doğrumudur?

Ynt: Huzur haklarında agi.

günaydın..

yönetim ve denetim kurulu üyelerinin 2011 yılında elde edecekleri huzur hakkı ödemeleri için karar alındı.

Kararda aynen şöyle bir ibare var.
"Asgari ücretin brüt tutarının 2/3' ü net olarak ödenir." ( yönetim kurulu üyeleri için)
"Asgari ücretin brüt tutarının 1/3' ü net olarak ödenir." ( denetleme kurulu üyeleri için)

şimdi 796,50.-TL nin 2/3' ü 531.-TL yapıyor. Bu net olarak ele geçecek huzur hakkı.
531.-TL netin brütü de 629,59.-TL yapıyor.
bu 531.-TL net huzur hakkı ücreti üzerinden mi? agi hesaplanacak. Yoksa 629,59.-TL brüt huzur hakkı ücretinden mi?

aynı şekilde denetleme kurulu üyeleri içinde neti 265,50.-TL, brütüde 314,80.-TL yapıyor. AGİ hesaplaması hangi tutar üzerinden yapılacak.

Ynt: Huzur haklarında agi.

Değerli Üstadın dediği gibi eğer birden fazla işverenden ücret alınıyor ise Asgari geçim indirimi yüksek olan ücretten ödenir.

Eğer Huzur hakkı alan yönetim ve denetim kurulu üyeleri başka bir işverenden ücret geliri elde etmiyorlar ise
asgari geçim indiriminden faydalanabilirler

Elimizde konu ile ilgili mukteza mevcuttur.

İyi Çalışmalar