fonradar

İade Edilecek Kdv Satırındaki Tutar %8' in Üzerinde Ne Demek :(

Merhaba Sayın Forumdaşlar

Tekstil sektöründe iplik imalatı yapıyoruz ve ihrac ediyoruz ihracat istisnasından kaynaklanan kdv istisnamız olduğu için KDV mahsup dosyası hazırladım ( ilk defa ).

ama vergi dairesinden şöyle bir telefon geldi iade edilecek kdv satırındaki tutar %8 'i aşıyor. bu nedemek anlamadım açıkcası

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: iade edilecek kdv satırındaki tutar %8'in üzerinde ne demek :(

sn stajyer27;

iade edilecek kdv matrahı %8 kdv yi oluşturmuyor olabilir yani kdv uyuşmazlığı olabilir

Ynt: iade edilecek kdv satırındaki tutar %8'in üzerinde ne demek :(

cevabınız için çok teşekkür ederim ama benim anlamadığım nokta şu :

iade edilecek kdv satırındaki rakam KDV Beyannamesinde bulunan hangi rakamın %8 'ini aşmamalı.

Ynt: İade Edilecek Kdv Satırındaki Tutar %8' in Üzerinde Ne Demek :(

merhaba;
sn stajyer27;
dairedekiler; iade edilecek kdv satırındaki rakam KDV Beyannamesinde bulunan tam istisna kapsamında teslim ve hizmetler bölümünde beyan ettiğiniz mal ihracınızın tutarını matrah kabul edip onun %8 ini hesaplamıştırlar. ancak, bence (eğer öyleyse) yanlış bi yorum yapmışlar, kabul etmeyin ve %8 den fazla olamayacağı konusundaki gerekçe ve dayanaklarının ne olduğunu sorun bakalım ne diyecekler (merak ettim doğrusu).
kdv mahsup dosyası dediğiniz aslında "kdv iade dosyası"dır. beyannamenizde yüklenilen kdv kısmına ihraç ettiğiniz malın bünyesine giren hammadde ve giderlerin kdv lerinin ( yani yüklenilen kdv nin ) toplamını yazmanız gerekiyordu. hazırladığınız dosya ile de ihracatın yapıldığı dönem beyannamesinde beyan .ettiğiniz "bu döneme ait indirilecek kdv" nin yani 191 hesabın ayrıntılı dökümünü yapacaksınız. ayrıca birde döneminde yüklenilen kdv listesi yapmanız gerekiyor. bu listeye yazacağınız giderlerin ihracatın yapıldığı dönemde olması şart değil 2 ay önce aldığınız hammadde den elinizde kalan kısmını da kullanmış olabilirsiniz ve bunun kullandığınız kısmını ve kdv sini yazabilirsiniz. ( iade dosyanızı daireye verdiğinize göre bunları yapmışsınız. buraya kadarki açıklamaları, bundan sonra ne demek istediğimi daha iyi anlamanız için yaptım)
neden yanlış yorumlamış olacaklarına gelince.; (sizin faaliyetinizde hiç müşterim yok ancak mantık yürüterek cevaplıyorum.) siz iplik imlatı için ham yada işlemeye hazır hale getirilmiş pamuk almışsınız. kdv si %8 olabilir ancak bunu işlemek için elektrik harcadınız, kdv si %18. su harcadınız, kdv si (sanayi kullanımlarında) %18 (diye biliyorum yanlışsam lütfen bilenler düzeltsin), ipliği boyamak için kullandığınız boyaların kdv si 18 imalathaneniz başka bir mükellefin aktifine kayıtlı bir gayrimenkul olabilir ve kiranızı fatura karşılığı ödüyor olabilirsiniz, kdv si 18. hammadde ve mamullerin nakliyesini dışarıdan bir nakliyeciye yaptırıyorsanız, veya kendi aracınızla yapıyorsanız yaktığınız akaryakıtın kdv si %18, vb.... sebeplerle yüklenilen kdv niz % 8 in üzerinde olabilir. bu nedenle hemen teslim olmamanızı gerekçe ve dayanaklarının ne olduğunu sormanızı tavsiye ederim.
son olarak ; bulunduğunuz şehri ve bağlı olduğunuz daireyi vede dairenin ihracat ygulamaları konusundaki tecrübelerini bilmiyorum. küçük yerlerde ve küçük dairelerde personel yeteri kadar bilgili olmayabiliyor ve yanlış yapmatan korkup veya üst kurumlara sormaktan çekinip kendince yorumlarla uygulamalar geliştirebiliyorlar.
kolaylıklar dilerim,
saygılarımla

Ynt: İade Edilecek Kdv Satırındaki Tutar %8' in Üzerinde Ne Demek :(

stajyer27 ' Alıntı:
Merhaba Sayın Forumdaşlar

Tekstil sektöründe iplik imalatı yapıyoruz ve ihrac ediyoruz ihracat istisnasından kaynaklanan kdv istisnamız olduğu için KDV mahsup dosyası hazırladım ( ilk defa ).

ama vergi dairesinden şöyle bir telefon geldi iade edilecek kdv satırındaki tutar %8 'i aşıyor. bu nedemek anlamadım açıkcası

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Sayın Stajyer

Anladığım kadarı ile düzenlediğiniz kdv beyanı hatalı
örnekleyecek olursak

İhracat tutarı 10.000,00 YTL
Yüklenilen KDV %8 800,00 YTL

İade veya mahsup edilecek tutar 800,00 YTL yi aşamaz, kanımca iade talep ettiğiniz tutar yüklenilen KDV'yi aşmaktadır.