İade Faturası Ve Fiyat Farkı

Arkadaşlar merhaba;
öncelikle forumda fiyat farkı ıle ılgılı pek çok bılgı okudum ancak aradığımı tam olarak bulamadım benım sorunum şu;
satış yaptığımız firma aldığı malı bıze ıade ettı ancak ıade faturasını keserken faturayı eksık kesmış bunun üzerine bize fiyat farkı faturası kestı oncelıkle sorum;
1-iade faturasını eksık kesip üzerine fiyat farkı kesmesı doğrumudur
2-fiyat farkı faturasını hangı hesapta takıp etmelıyım ben ıade faturalımı 610.hesapta satıştan iadeler hesabında takıp edıyorum aynı hesaptan takıp mı etmelıyım.yanı ıade faturası ıle fıyat farkı faturası aynı hesapta takıp edılebılrımı?

Konu ıle ılgılı bılgılı arkadaşlar acıl olarak yardımcı olursa sevnırım.şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Dostum,

Soruyu sormuş, doğru cevabını da kendin vermişsin zaten.

Bana göre 1. ve 2. maddede ki şekilde yapacağın iki işlemde doğrudur. Çünkü; zaten ilk faturada malı iade etmiş ve ikinci faturada da bedelini eksik keserek iade ettiği malın farkını fatura etmiştir. Bütünlük çerçevesinde değerlendirildiğinde, 2. madde de belirttiğin işlemde doğru olacaktır.

benım takıldığım konu şu; fiyat farkı: satığımız mallar için bize kesilen faturalar ise bu durumda iade faturasının üzerine tekrar fiyat farkı değilde iade faturasını düzellettirmek bana daha mantıklı gelıyo ve bence fiyat farkı faturaları iade faturası olamaz yanı eğer sattığımız mallar ıle ılgılı bıze fiyat farkı faturası kesılıyorsa bunu 611 hesapta takıp etmek iade faturalarını da 610 da hesapta takıp etmek daha mantıklı olmaz mı?

Ay aşmadı ise tabiki faturayı düzelttirmek en doğrusu.

Fakat; bende diyorum ki, yukarıda da bahsettiğim üzere, malın iade kesildiği tutar üzerinden yapılacak olduğundan, eksik kesilen kısmıda bir sonraki kayda alır isen, bütünlük açısından 610'a atman uygundur derim.

Fakat, bunun 611' e yazman tercih sebebi olup, mali yönden bir problem yaratmayacaktır. Fakat özün önceliğine göre 610'u kullanmak gereklidir.

hım evet bu acıdan düşünmemiştim ay aşmadığı için düzletme yapmak aksı takdırde düzeltme yapılamıyorsa 610 kullanmak daha mantıklı çıkardığım sonuç bu:) peki fıyat farkları ıle ıade faturalarını bır arada takıp etmek doğrumudur yoksa ayrımı takıp edılmelı bu soru arada kaynadı :)

Burda iki cevap söz konusu:

1. Eğer ki senin olayındaki gibi bir durum varsa; yani eksik kestiği iadeyi sonradan eksik kısım kadar fatura ediyorsa 610. (Bütünlük/Tamlık gereği)
2. Eğer ki başlı başına bir satışa ait Fiyat Farkı mevcut ise, o zaman gayet tabiki 612- Diğer İndirimler'in kullanılması uygun gelir.