fonradar

İade Gider Makbuzu

terapist13

Katkı Sunan Üye
Şirket büyük bir marketler zincirinden 5000 TL.yi aşan elektronik eşya almış. Sonra alınan malın bir kısmını iade edip fark ödeyerek başka bir mal almış. Market malları gider pusulası keserek iade almış ve yeni malları bedelleri üzerinden faturalamış. iadede bulunan Şirket olduğu için gider pusulası kesilmesi hatalı ama bir yetkiliye ulaşıp derdimizi anlatamadık. böyle bir durumla karşılaşan varmı acaba.

Eğer şirket adına ft kestirdi iseniz gider pusulası geçersizdir. Keseceğiniz iade ft ve gider pusulasının aslı ile alım yaptığınız yere gidip düzeltme yapmalarını sağlamalısınız.

Büyük ihtimalle fatura şirket adına değilde şahıs adına kesilmiş olabilir.Bu durumda yapılan işlem doğru olur

bizim de başımıza böyle bir olay gelmişti geçen yıllarda. siz, gider pusulasını dikkate almayıp iadenizi faturalandırmanız gerekmektedir. kestiğiniz faturayı da markete iadeli taahhütlü yollayın. iade faturanızın market tarafından kabul edilip edilmemesi önemli değil, o kısmı marketin sorunu. sizin gider pusulasını işlemenizin imkanı yok, ancak kestiğiniz iade faturasına ekleyebilirsiniz. yanlış hatırlamıyorsam daha sonraki dönemlerde aynı firma gider pusulasına şu notu yazıyordu. "vergi mükellefi olanların iade faturası kesmesi gerekmektedir" diye. tabi bu market zincirinin hangi dayanağa göre böyle bir gider pusulasını kayıtlarına alabildiğini bilmiyorum. vardır bir bildikleri diye düşünüyorum:)

sayın Aquatim, kaygım BS de nasıl gösterdikleriydi, ama dediğiniz gibi yaptım kestim iade faturasını postaladım. Yorumlar için teşekkürler.