fonradar

İade Kesilen Ft.nın Beyan Sonrası İptali

Değerli forum üyeleri Selamun Aleyküm.

Henüz acemisi olduğum bu sektör için hatalarımı sizlere danışarak düzeltme ihtiyacı duydum ve umarım yardımcı olursunuz.

1) 4. Ayda X firmasına Fiyat farkı (toplu iskonto için) kesilip gönderilmiş ve ben iade faturası şeklinde işledim ve ilave edilecek KDV ile beyan ettim. Daha sonra X firması kesilen faturayı hatalı bulup yaklaşık 1 ay sonra geri göndermiş ve arkadaşlar direk diğer nüshasının üzerine takıp iptal yapmışlar. Şimdi bu fatura elimde ve X firmasında her hangi bir kayıt görmemiş.

Ne yapabilirim ? Genel anlatım yerine lütfen acemi seviyesinde anlatım yapınız :)

Son düzenleme:
Sayın Yasin23 sorunun anlaşılması için sanırım sizin firma olarak iskonto için yapmış olduğunuz işlem:
----------/--------------
320 (B)
391 (A)
153/150 (A)
----------/-------------- şeklinde.
1- X Firması faturayı bir ay sonrasında geri gönderip nasıl fark edilmiyor.? Nerdeyse üç ay geçmiş. Bu durum fark edilse idi en azından faturayı X firmasına kabul ettirip onlardan da karşı bir yansıtma faturası talep ederdiniz. Böylelikle X firmasının istediği gibi olurdu.
2- Geçici öncesi, Nisan ve sonrasına kdv nizin çıkıp çıkmadığı önem taşımakla birlikte (Matrah arttırıcı işlem olduğu için.) düzeltme beyanı vermek.
3- 01.07.2015 tarihine muhasebe fişi girerek düzeltme fişi oluşturmaktır. Tabi burada rakama göre bakmanız gerek. B formu tarafınıda baz alarak.

Seçeneklere göre değerlendirme yapabilirsiniz. Anlatabileceğim seviye bu şekilde. Takıldığın yer ve rakam konusunda tekrar yazabilirsin. Kolay Gelsin.

Sayın URUM79 vakit ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim.

Hesap işleyişi aynen
----------/--------------
320 (B)
391 (A)
153/150 (A)
----------/-------------- şeklindedir.

1) Ön muhasebe personeli faturayı direk klasördeki yerine takıp iptal yapmış. Hesap mütabakatı yapılınca yanlış ortaya çıktı.
2) Geçici öncesi ve nisan sonrası KDV miz yok aksine devreden KDV var. Düzeltme beyanına gidilirse eğer , 3,4,5 ve 6. ayların da düzeltilmesi gerekmez mi ? Hiç düzeltme beyanında bulunmadım.
3) 01.07.2015 tarihine muhasebe fiş girişi nasıl olmalıdır ? Faturanın KDV tutarı 101.84 TL. BA yada BS si de yok.
4) KDV tablosunda "ÖNCEKİ DÖNEME AİT DEĞİŞİKLİK" bölümünde "Fatura Çıkartma" seçeneği var. Bu işlem için uygun olur mu ? Yoksa düzeltmeden kastınız da bu mu ?

Fatura kdv tutarı yüksek olmadığından, 01.07.2015 tarihine fiş girişi yaparak düzeltiniz ve cari hesap mutabakatınızı da tutturmuş olursunuz. Şöyle bir kayıt girebilirsiniz.
--------------/-------------------
153/150 (B)
191 Satış İşl. Vazg.(B)
320 (A)

Açıklama : ..../..../..... tarihli nolu muhasebe fişi referans vererek düzeltme kaydı.
------------/---------------------------
Beyannamede ise kdv tutarını indirimler kulakçığında 103 kod ile bildirin. Tabi bu yöntemi iadeci mükellef değilseniz uygulayın derim.

Son düzenleme:
Sayın URUM79 , çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi düzelteceğim inşallah.

Yeni Bir soru:

Firmaların ters bakiyelerini kontrol etmek ve hatalıları düzeltmek için inceleme yapıyorum ve ciddi sorunlar ile karşılaşıyorum.

1) X firmasının Borç Bakiyesi (alacağımız) 30 Bin TL görünüyor. Biraz inceleme yaptım ve kaydın 2011 yılı öncesine ait olduğunu fark ettim ama o kayıtlara ulaşamadım. Soruşturdum ve yanlış isimle açılmış ,yanlış ödeme işlenmiş ve öylece bırakılmış. Sonrasında hiç bir hareket olmamış ve yıllardır devret devret dur bugüne gelmiş. Bu 320 hesabı nasıl kapatmalıyım ?

2) Y firmasına 20 bin TL borçlu görünüyoruz ama gerçekte borcumuz kalmamış ve Firma KAPANMIŞ. Ödemeler kısım kısım elden ödenmiş ve hesap kapanmış ama sözde. Kapanan bir firma için alaca yada borç bakiyesi ne yapılır ?

Hakkınızı Helal Edin.

Sayın URUM79 , çok teşekkür ederim. Dediğiniz gibi düzelteceğim inşallah.

Yeni Bir soru:

Firmaların ters bakiyelerini kontrol etmek ve hatalıları düzeltmek için inceleme yapıyorum ve ciddi sorunlar ile karşılaşıyorum.

1) X firmasının Borç Bakiyesi (alacağımız) 30 Bin TL görünüyor. Biraz inceleme yaptım ve kaydın 2011 yılı öncesine ait olduğunu fark ettim ama o kayıtlara ulaşamadım. Soruşturdum ve yanlış isimle açılmış ,yanlış ödeme işlenmiş ve öylece bırakılmış. Sonrasında hiç bir hareket olmamış ve yıllardır devret devret dur bugüne gelmiş. Bu 320 hesabı nasıl kapatmalıyım ?

2) Y firmasına 20 bin TL borçlu görünüyoruz ama gerçekte borcumuz kalmamış ve Firma KAPANMIŞ. Ödemeler kısım kısım elden ödenmiş ve hesap kapanmış ama sözde. Kapanan bir firma için alaca yada borç bakiyesi ne yapılır ?

Hakkınızı Helal Edin.

Meslek mensubu olduğunuzu düşünerek VUK 322 göre ancak alacak ve borçlar değersiz hale gelebilir. Bazı şartlarıda sağlaması gerekmektedir. Dolayısı ile bu hesapların kapatılabilmesi için banka finans kurumu veya tahsilat makbuzu düzenlenerek ancak kapanabilir.

Bu konulara hakim birisi değilim. Düşünün ki yeni başlamış ve çok acemi bir muhasebeciyim. Kısacası çırak. Fakat usta işlerini de halletmem lazım. Bu kanunu çok iyi yorumlamam mümkün değil. Daha kısa yoldan izahı mümkün değil mi ?