İadeler Hk.

ADAY ADAYI

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar bu iade edilen mallar ve iade ettiğimiz mallara ait kdv leri beyannamede yerleri nerede bulamıyorum yardımcı olurmusunuz.

ikinci sorum iki nolu beyannamede kesinti yapılan mükellefler kısmnda kesintiye esas tutara hangi rakamı yazacağım kdv matrahınımı yoksa tevkifat tutarınımı

matrah:100,000tl kdv:18,000tl tev.oranı;9/10:16,200tl bu kısma 100,000tl yoksa 16200 tlmi yoksa 18000tl mi yazılacak şimdiden teşekkür ederim

Ynt: İadeler Hk.

Alış iade 30

Satış iade 34

Kdv 2 de matrahı yazacaksınız o kısma

kolay gelsin

yalnız dikkat edilmesi gereken bir nokta;
alış iadelerinde aynı dönemde hem mal veya hizmet alımı hemde bu mal veya hizmet iade olursa bunu beyannamede göstermeden düzeltme kaydıyla KDV hesabını düzeltmeniz gerekmekte.

manasse ' Alıntı:
alış iadelerinde aynı dönemde hem mal veya hizmet alımı hemde bu mal veya hizmet iade olursa bunu beyannamede göstermeden düzeltme kaydıyla KDV hesabını düzeltmeniz gerekmekte.

ben anlamadım nasıl düzelteceğiz ki kdv yi?

marbling ' Alıntı:
manasse ' Alıntı:

ben anlamadım nasıl düzelteceğiz ki kdv yi?
Düzeltmeyi Beyanname üzerinde değil, kaydi düzeltme yaparak KDV yi düzelteceksiniz.
Aynı ayda mal alımı ve iade olması durumunda; Alıştan iade KDV yi 391-Alacak olarak değil, 191-Alacak olarak kayda almanız gerekmekte. 191 nolu hesabı bu şekilde düzeltmiş olursunuz. Demek istediğim buydu.
Ancak farklı aylarda mal alımı ve iade olursa; Bilindiği şekilde 391-Alacak ve beyannamede ilave edilecek KDV sütununa yazılması gerekir.