İbraname ve asgari prim gösteren yerden askerlık nedenı ıle ayrılıyorum !!

arkadaşlar merhaba şimdi benım durumum da uzun açıklıyorum:
ben 4 yıl d aydır bır fabrıkada ser üretimde işçiyim öncelikle maaşım uzerınden veya brütü üzerinden sigort primim yatmıyor hep asgarı elımde kanıt maaş pusulaları bır bodro ve elden para dağıtılır ıken vıdeo ve foto var sorun 1
2.sorun şimdi askerlık ertelem surem bu ay sonu bıtıyor gıdıp muayne olucam artık ne zamana gönderırlerse dun iş yerıne söyledım o belgeyı getır dedı i.k muduru hemen çıkışı hazırlıyım dıye bende olur dedım benle bırlıkye vardıya şefim de kendı çıktı işin içinde iş bı ay once 600 mılyarlık tezgahı dalgınlıkla fazla ölçu yazıp bındırdık bozuldu kaldı öle bununla ılgılı ıhtar yazıldı ımzalamadık ve savunma yazmadık buna sebep 243 tl aylıktan kesıldı 1500 lıra bana 1500 lira amırıme takım kırıldı dıye ceza kesılmış kanunda işçinin aylık 2 gunluk yevmıyesını keser dıyor bunlar 8 gunu göturduler tartıştık patronla ...
sorun 3: ben şimdi tazmınatı maaş brutunden hesaplanıyor bılıyorum bunlar dırek maaş uzerınden baktı elımdekı bılgıler ıle neler yapabılırım o ıbranameyi imzalamıycam çünkü

Ynt: ibraname ve asgari prim gösteren yerden askerlık nedenı ıle ayrılıyorum !!

he bu arada banka dekontları ve asıl maaş 925 tl gösteren pusulalar var

Ynt: İbraname ve asgari prim gösteren yerden askerlık nedenı ıle ayrılıyorum !!

Elinizdeki bilgilerle maaşınız üzerinden tazminat alabilirsiniz ama makinaya verdiğiniz zarar ki dalgınlıkla diyorsunuz sizden kaynaklanıyor zarar miktarı eğer bir aylık maaşınızla karşılayamayacağınız tutarda ise işveren de tazminatsız olarak işinize son verebilir. Aylığınızdan kesilen tutar da dedıgınız gıbı 2 günlük ücreti aşamaz ve bunu bakanlıgın fonuna yatırmaları lazım kesılen tutarı ne yaptılar bilginiz varmı.

Fona yatırılan ücret kesintileri toplu iş kanunu veya iş sözleşmesinde belirtildiği takdirde yapılabilen ceza niteliğindeki kesintiler olup, verilen zararı tazmin etmek babında yapılan kesintiler farklıdır.

o kesıntı ıle ılgılı hıçbişey söylemedıler yok ımzalamazsan noterler evıne göndercem ıhtarı dedı bağırdı çağırdı şimdi bu kadar herşey çıplak ortada nıye ben sadece maaşım uzerınden tazmınat alıyorum ?

bı kere tazmınatım maaş brütüm üzerinden hesaplanmıyor mu dırek maaşdan hesaplıyor ustune takım parası kesıyor 1500 lira 250 si gitti hemde bır ayda 8 gunu mu kesti burda haksız deıl mı

martiwis ' Alıntı:
bı kere tazmınatım maaş brütüm üzerinden hesaplanmıyor mu dırek maaşdan hesaplıyor ustune takım parası kesıyor 1500 lira 250 si gitti hemde bır ayda 8 gunu mu kesti burda haksız deıl mı

Bir ayda 8 günü kesemez 2 günü kesebilir onuda fona yatırır. Net maaşınız üzerinden hesaplamalarıda sizi asgari ücretten sigortalı olarak gösterdiklerinden dolayıdır.

Verdiğiniz zarar için , doğrudan kesinti yapamaz, sizinle nasıl ödeyeceğinizi konuşup, kesinleştirmeden.( yasal olarak böyle)
1500TL nin tamamını kesti mi? Yoksa aylık 250TL olarak mı kesiyor?
1500 tl yi kıdem tazminatınızdan mı keseceğini söylüyor?
Anlatımınız çok karışık,
bahsettiğiniz makinenin hasar görmesi olayı ne zaman oldu anlaşılmıyor, ama 30günlük (brüt)ücretinizi aşan bir zarara sebebiyet verdiyseniz, işveren 6 gün içinde tazminatsız sözleşmenizi feeshetme hakkı kazanır. İşvereninizin öğrendiği günden itibaren 6 günü geçirdikten sonra tazminatınızı ödeyerek gene sözleşmenizi feshedebilir.

Asgari ücret üzerinden ödenen SGK primleri de sizin için tazminata hak kazandıracak haklı sebeptir, askerlik te.
Kıdem tazminatınızın gerçek ücretinizin brütü üzerinden hesaplanıp ödenmesi gerekir.Net aldığınız ücret veya SGK ya bildirilen asgari ücretin brütü üzerinden ödenmeye çalışılıyorsa, her halukarda imzaladığınız belgelere fazlaya dair haklarımı saklı tutuyorum şeklinde not düşerek imzalamanız, ileride ödemede sorun yaşamanız durumunda size fayda sağlayacaktır.

şimdi olay şöle:
tezgah binmesi zarar durumu eylül ayı ortası bayram dönuşunden sonrakı hafta oldu ve uzerınden gunler geçtı sadece 2 gun sonra ıhtar yazıldı ımzalamadım savunmada yazmadım. çünkü şirkette aynı şekılde aylar önce bı olay daha oldu o arkadaşta ımzalamadı adam ertesı gun vardıya amırlığıne yukseldı sonuçta iş kazası kardeşim oluyor.
cezayı aylık işçinin maaşının dört te biri dıye söledı insan kaynakları ıyıde 925 tl nın dörtte biri 231 tl
bunlar 243 tl kestı 8 gunu bırden.
kıdem tazmınatımdan da bunu düşerler çünkü ıbraname ımzalamaya gıtmedım daha
bu fazlaya dair haklarımı saklı tutuyorum notunu yazdırmazlar hocam kadın psikolojık baskı kuruyor personel muduru desen geçiştiriyor şimdi bu durumda ne yapmalıyım ben ıstıyorum kı ceza kessın ama 4 yıl 3 ayımı kanunı versın cezayı düşsün alıyım gıdıyım nasıl olur

O zaman,
noterden bir ihbar gönderip,
askerlik göreviniz nedeniyle sözleşmenizi feshettiğinizi,
kıdem tazminatı ve varsa kullanılmamış izin sürelerine ait ücretlerin GERÇEK ücretiniz üzerinden hesaplanıp, ücretinizden yapılması gereken ( kalan zarar) miktarının kesilmesini ve (bildireceğiniz) banka hesabına ( örneğin 7 gün içinde)yatırılmasını, aksi durumda hukuki yollara başvuracağınızı bildirin.
Bildiriminiz ellerine ulaştıktan 7 gün sonra ödenmemişse, son kez görüşüp, ödeyip ödemeyeceklerini öğrenin.Ödemeyeceklerse, iş mahkemesinde dava açın.

Dipnot:
yanlış değer girerek yarım trilyonluk makinenin hasar görmesine sebep olmak , dikkatsizlik veya işi SAVSAKLAMAKTIR .Sonuçta iş kazası kardeşim şeklinde tanımlanabilecek kadar basit bir durum değildir bilginize.

Dipnot:
yanlış değer girerek yarım trilyonluk makinenin hasar görmesine sebep olmak , dikkatsizlik veya işi SAVSAKLAMAKTIR

pekı bunun sonucunda makınenın parasını mı ödettiricek bana.
şimdi elımde asgari prim yatırdığına daır delıl var.
benden aylık 2 gunu deıl 8 gunu kestı. buda kanuna karşı
kıdemı gerçek ücret dıyorsunuz bu kıdem gerçek ucretın brutu olmayacak mı ?

Makinenin parasını ödettirmez ama tazminatsız olarak iş akdinizi fesih edebilir.

ama 6 gün geçti :)
(işveren 6 gün içinde tazminatsız sözleşmenizi feeshetme hakkı kazanır. İşvereninizin öğrendiği günden itibaren 6 günü geçirdikten sonra tazminatınızı ödeyerek gene sözleşmenizi feshedebilir.)

Bakın şöförlerimizden biri şirket aracı ile 3 kere maddi hasarlı kaza yaptı. Buna istinaden bir aylık maaşı ile hasarı karşılayamadığı için sözleşmesini ihbar ve kıdemsız olarak fesih ettik. İşçi de karşı dava açmış tazminatlarımı vermedi şirket diye dün personel amiri arkadaş Bölge çalışmaya gitti evraklarla birlikte ve görüşme lehimize sonuçlandı.

Bizim olayda da ilk kazandan itibaren 6 ay geçti ıkıncı kaza sonrakı 4 ay içinde oldu son kaza da en az çıkışından bır ay önce oldu.

öle diyosunuzda o adam 3 kere yapmış resmen dıkkatsız nerdeyse kastı anlamında ben 4 yıllık iş hayatımda ılk defa aceleden dolayı yaptım ve patron kadın ağzı pis devamlı baskı yapmasından dolayı ustabaşı bıle yalan söyleyip saat 6 da tazgah çalışıyor demış halbuki tezgah 8 gibi devreye girdi düşünün kadın psikolojık basskı ses yukseltme yaptı banada hatta böle kaza ıçın aptalsın dedı şimdi ne yapmalı

Bölge çalışmaya yada iş mahkemesine gidip şikayette bulunun burda vakit kaybetmeyin.

evet bakın sıze düşüncemı paylaşıyorum. en son bana personel muduru askerlık kağıdını getır işlemını yapalım dedı bende ulaştırıcam dedım daha gitmedım şu an dılekçem orda askere gideceğimden dolayı ayrılıyorum dıye.
ben ıstıyorum kı hakkımı normal versın cezayada eyv kessın ama hakkımı asgarı verıp veya maaş üzerinden verıp hesap ettiği zaman bana emeğimin karşılığı yok gıbı bışey oluyor ben hem sgk ya hem bölge çalışmaya hemde işçi mahkemesıne gitsem elımde kanıtlar bellı şahıt te var neler yapaarım ve uğraştığıma değer mı dıye duşunuyorum

O zaman personel müdürünüzle konuşun hesaplamayı ne şekilde yapacak. Ona göre sizde yapmanız gerekeni yaparsınız.