fonradar

İbranamede taşeron gibi gösterildim

Tüm hukukcu arkadaşlara selamlar.

Ben bir firmada 3-4 ay kadar siğortasız çalıştırıldıktan sonra işime son verildi. görevim evrak takibiydi, hesabımı kestirdim ve iş yaptıkları firmanın inşaat işini yapmış gibi göterilip karşılığında alacağım olmadığına dair bir ibraname yazdırıp imzamı aldılar.

sebebini sorduğumda ise o firma ile olan ilişkilerinden, anlaşmalarından gibi bişeyler söylediler. tam hatırlamıyorum. benim sorum ilerde başımı ağrıtacak sonuçlar doğurur mu be belge, sebebi ne olabilir.. saygılar

Ynt: İbranamede taşeron gibi gösterildim

Hocam belgenin sebebi basit, ileride hak hukuk gag guk dersin diye adamlar kendilerini garantiye alıyorlar. Senin başına bir iş açmaz ha sana bir faydasıda olmaz bu belgenin.

Mali açıdan, vergi kaydı açtırmadan çalışmış durumuna düşmüşsünüz. İnşaatta ters bir şey olursa taşeron olduğunuzdan sizin başınıza gelirler. Sizin o firmada işçi olarak çalıştığınızı ispatlamanız zorlaşmış. Diğer sigortasız çalışanlar da sanki sizin işçilerinizmiş gibi aradan sıyrılabilirler.

arkadaşlar uzun süredir cevap yazamadım teşekkür ediyorum..

peki işveren olması gerektiği şekilde bir ibraname düzenlemiş olsa bu mahkeme safhasında kendine bir güvence sağlamazmıydı