İçinde Fazla Mesai Dahil Ücret

merhaba; acil olarak yardımlarınıza ihtiyacımız var. firma işçisine 1070 net ücret veriyor. ama bunun içinde 10 saat fazla mesai var. bu ücreti nasıl hesaplayacağımızı bulamadık. yardımlarınız iç,n teşekkürler iyi çalışmalar

Normalde o şekilde bir anlaşma olmaz. Net bir ücretten anlaşırsınız ve sonra bu ücret üzerinden 10 saat fazla mesai hesaplanır ve ücretine eklenir.

Ama 1070 liraya denk getirelim derseniz personelin ücretini 1003,50 TL olarak yazın. Bunun üzerinden 10 saat fazla mesai hesapladığımızda 66,90 TL tutuyor ve bunu net ücretine eklediğimizde 1070,40 TL yapıyor. Tabi bu ücrete birde agi tutarı eklenerek maaş ödemesi yapılacak.

Biraz deneme yanılma ile yaptım. 1003,5 tl yi 30 a böldüm günlük ücret 33,45 tl yapıyor. Bunu 7,5 ğa bölüyorum saatlik ücret 4,46 tl oluyor. Fazla mesai saatlik ücretin 1,5 katı oluyor yani 4,46 tl yi 1,5 ile çarpıyoruz 6,69 tl saat başına alacağı fazla mesai ücreti oluyor. 10 saat olduğuna göre 10*6,69 = 66,9 tl oluyor. Buna 1003,5 tl ekliyoruz ve 1070,4 oluyor.

1003,5 tl yi deneme yanılma ile buldum.

Emrah beye ilaveten...

aylık çalışacak saat 225,
fazla mesai 1,5 katı ise 10X1,5 = 15
225+15 = 240

1070/240 = 4,46 TL
4,46 X 225 = 1003,13 TL

Emrah beyin hesabında AGİ nin bu ücrete dahil edilmediğini hatırlatmasına dikkat edin,
1070 TL AGİ dahil , 10 saat fazla çalışma dahil ücret oluyorsa eğer, 1070 tl den AGİ tutarını düştükten sonra o hesabı yapmanız gerekecektir. Daha sonra agi tutarını da fazla çalışma ücretli net ücrete dahil etmeniz gerekir.

Merhaba, ücretimiz X olsun ve biz buna 10 saat mesai verince toplam 1070 olsun.

X/225=saatlik ücret, bunun %50'si saatlik fazla çalışma ücreti, bunun da 10 katı 10 saatlik fazla çalışma ücretidir.

X + (X/255)*1,5*10 = 1070 dersek

X = 1003,13 olur. Ferruh arkadaşımızın da hesapladığı gibi bu yöntem en doğru olanıdır. AGİ ücrete dahil edilemeyeceğinden dolayı 1070 TL'nin içinde AGİ varsa onu düşüp formülü oluşturabiliriz.

Ek:
Fazla çalışmaların da ücrete dahil olduğu bu tür durumlarda, yıl da 270 saatin üzerindeki çalışmaların karşılığı;
1070 tl.+f.çalışma ücreti=bir ay da işcinin eline gecen ücret şeklinde olması gerekmez mi?

Üstadım, konuda mesajım olduğu için sorunuzun muhataplarından biriside ben olayım. Maktu ücret olarak düşündünüz sanırım, açıklayıcı bilgiyi elbetteki Sn. çelikmuhasebe verecektir, benim ki tamamen varsayım.

Net olarak bulunan aylık ücreti brütleştirirsek 1400 TL, 10 saatlik fazla çalışmayı brütleştirirsek 100 TL (aşağı-yukarı) toplamda 1500 TL brüt ücret yapıyor.
Yıl sonuna kadar bu çalışanın vergi matrahı %20 ye girecek, sanırım 10 saatlik fazla çalışmalarda dahil 1500 TL brüt nete çevrilerek yıl sonuna kadar aynı ücretten, oluşacak fazladan kesinti yükü işverene ait olacak şekilde, aslında brüt fakat ele geçecek açısından net ücret gibi bir anlaşma var.

Üstadlar,
Fazla mesainin ücrete dahil olduğu durumlarda fazla mesai onayınızı alın ve bordroda kesinlikle mesaiyi belirtin.
Fazla mesai ücrete dahil nasılsa diye düşünüp göstermemezlik yapmayın. Resmi tatiller de çalışıyorsanız da bunları yine bordroda gösterin.
E-devlet üzerinden firmamız şikayet edilmiş ve şikayet edenin kimliğini iş müfettişi bile göremiyorum demişti.
İş sözleşmesinde fazla mesai ücrete dahil diye belirtmiştik, bordroda her ay mesai gösteriyorduk ve fazla mesai kabul formunu da tüm çalışanlardan almıştık.
Sonuçta herhangi bir ceza yemedik ama şikayetler ciddiye alınıyor ve adamlar açık bulmak için deli gibi çabalıyor.
Fazla mesai deyip geçmeyin dikkati elden bırakmayın.