İcra ve Nafaka Kesintisi

mrb bi işçimizin borcundan dolayı icra geldi biz her ya 1/4 ü 120 ytl kesiyoruz borç bitmeden bir de nafakası çıktı 75 ytl biz aylığından 195 mi kesicez

aslında benim bildiğim icra kesintisi maaşından nafaka yı düştüten sonra geri kalan kısımın 1/4 ünü icra kesintisi olarak biliyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tşk

Ynt: İcra ve Nafaka Kesintisi

Toplam kesinti 1/4 ünü geçemez.
Öncelik nafakanın kesilmesidir. Anladığım kadarıyla bu adamın maaşı 480 ytl. Yani siz 75 ytl nafaka, 45 ytl icra kesebilirsiniz. Toplam 120 ytl kesinti yapabilirsiniz. Buda maaşının 1/4 üne denk gelir.
Saygılarımla.

Ynt: İcra ve Nafaka Kesintisi

İcra Yasası
"Kısmen haczi caiz olan şeyler
Madde 83.- (Değişik: 3/7/1940 ? 3890/1 md.) Maaşlar, tahsisat ve her nevi ücretler, intifa hakları ve hasılatı, ilâma müste­nit olmayan nafakalar, tekaüt maaşları, sigortalar veya tekaüt sandık­ları tarafından tahsis edilen iratlar, borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra müdürünce lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra haczolunabilir.

(Değişik: 12/4/1968 ? 1045/1 md.) Ancak haczolunacak miktar bunların dörtte birinden az olamaz. Birden fazla haciz var ise sıraya konur. Sırada önde olan haczin kesintisi bitmedikçe sonraki haciz için kesintiye geçilemez."

yani borçlu ve ailesinin geçinmeleri için icra müdürünce lüzumlu olarak takdir edilen miktar tenzil edildikten sonra geri kalan kısmın tamamı haczolunabilir.
Kesinti tutarının alt sınırı 1/4 tür. üst sınırı değil.
nafaka kesintisinin durumu ise icra cetveli vardır. orada hangisi önce ise öncelikle o kesintiye konu olur. emin değilim ama nafaka daha öncelikli olmalıdır diye biliyorum.
icra iflas yasasına bi bakın derim.

eğer alacaklı 6183 sayılı yasaya tabi bir kurumsa bu sefer durum çok daha farklıdır.
6183 sayılı yasanın 70.71.72 md. gereği kesilecek tutar maaşın 1/3ünden fazla 1/4 ünden az olamaz. diyor.
işlemi yapan icra müdürlüğü ise 2004 sayılı icra yasasını bi daha bakın derim.
kolay gelsin.