İddaa Bayi ve Yük.Kdv.Hk.

M.Hayri ANDAÇ

Katkı Sunan Üye
Sevgili arkadaşkar;
İddaa Bayilerin Kdv mükellefiyetleri olmadığından yüklenilen masraflar da ki kdv'yi de gidere atıyoruz.Sormak istediğim husus ise iddaa işe yanı sıra ek iş olarak (Giyim üzerine) şübe açarsa zorunlu olarak Kdv mükellefiyeti açılması gerekir.Bu aşamada İddaa kısmı için yüklenilen giderler eskisi gibi kdv dahil olarak giderleştire bilirmiyiz.İlgi ve alaka için teşekürler.

sayın andaç konu hakkında bir bilgim yok, idda bayisi olan mükellefimde, sizinde dediğiniz gibi konu arada kaynamasın diye sadece fikrimi yazıyorum. bence başka bir işten dolayı kdv mükellefiyeti açtırdığınız zaman idda bayii giderlerine ait kdv yi indirilecek kdv olarak bildirmende bir sakınca olmaması lazım. sonuçta buraya yapmış olduğunuz giderler üzerinden hesaplanmış ödediğiniz (cebinizden çıkan) kdv var. bu ödediğiniz kdv yide başka işten bile olsa tahsil ettiğiniz kdv den düşmenizde bir sakınca olmaz. çünkü iş 2 olsa bile cep bir tane diye düşünüyorum. dediğim gibi bu benim şahsi düşüncem, kanunlar karşısındaki durumu ne onu bilmiyorum.

İlginiz için teşekürler furkan6602;

İndirim konusunda bir sorun yok benim teredüte düştüğüm durum kdv yi indirim konusu yapmasak direk gider hesaplarına atsak(İddaa ile ilgili giderler) kanunlar karşısın da bir sakıncası olur mu?Benim şahsi görüşüm olmaz ama......?

Bu konuda bilgim yok ama iddia bayi kdvden muaf diye biliyorum bu muafiyet sadece hasılat ile ilgili bence kdv mükellefiyetini iddia bayisiyken yani şube açmadan öncede açtırmalı ve masraf kdvlerini gider yazmamalıydınız çünkü şöyle örneklersek iddia bayine alınacak bir demirbaşın kdvsini gider yazdınız bunda sorun yok bu demirbaşı sattığınızda fatura düzenlerken kdv den muaf yazamazsınız değilmi oraya bir kdv yazacaksınız bunu devlete nasıl bildireceksiniz. benim şahsi fikrim
giderlerin ve demirbaşların ve sair alışların kdvsini gider yazmayıp hepsini indirilecek kdv de tutmaktan yanadır saygılar

KDV GİDER OLARAK YAZILAMAZ

Kdv gider olarak yazılamaz arkadasım Eger Iddaa bayısı sureklı bu ısı yapacaksa en son işi bitirip defter kayıtlarını sona erdirirse Bence Kdv nın ıadesı istenir.Yok >Ek iş Olarak Bi şube işyeri açarsa orada kullanır. HEPİNİZE SAYGILAR BU benım Görüşüm

KDV MASRAF OLMAZ

...........Muhasebe YOruMdur........ :wink: