İddia Bayi Fatura Kayıtları Ve Bakiye Raporu

merhaba arkadaşlar ilk defa idda bayi müşteri aldım şisal raporunu faturalını nasıl işliyoruz ve genel bakiye raporunu sorucaktım idda yy0106.jpg

Ekli dosyalar

• ys0106.jpg
    ys0106.jpg
    59.1 KB · Görüntüleme: 10

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Sayin Alanya muhasebe kaydiniz

_______________________________________________________________/___________________________________________________________
100/102- Borc- 1.565,29

193- Borc 276.23

600-Yurtici satislar (Ozel Matrahli Satislar Alacak- 1.841'52

______________________________________________________________/___________________________________________________________________

Yazacagim notlarima dikkat edin burada 600 hesaba islenen rakami 600 hesabi ozel matrah diye acip tanimlayin ki KDV beyanin 42 satiri olan ozel matrah kismina gelsin bu tip satislar ozel matrahta gosterilecek

KDV' ye gelince onu islemeyeceksiniz zira KDV Tam Tevfikat oldugundan o KDV'yi sizin adiniza SISAL odeyecek

Gec cevap icin kusura bakma yogunluktan

ismail0309

Katkı Sunan Üye
ferhat beye ilave olarak 193 de ki stopajı da, gecici vergi beyannamesinde hesaplanan gecici vergiden mahsup ediyoruz
Önemli bir tavsiye olarak luca toplam 193 miktarını alıyor yani ilk üç ayda 6bin sonraki 3 ayda 6 binse luca 3-6 geçiçi beyannameden 6 aylığı düşüyor buda yıl sonunda kurumlar gelir vergisi ödetmeye neden oluyor başımıza geldi ordan biliyorum hatırlatım dedim ayrıyeten;
çok teşekkür eder im @ferhat bey peki bakiye raporu nasıl işliyeceğiz b unu da açıklabir minz
orda bayi komisyonu ana faaliyeti ise 600 yan faliyet ise 643 e atılcak;
100,01(B) 15785,45(KALAN)
193,01(B)2785,66(BAYİ KOMİSYONU STOPAJI)
643(A)18571,11(BAYİ KOMİSYONU)
!!!Ben genel olarak tarih konusunda süper loto sayısal loto gibi uygulamalarda hafta olarak gittiğinden geçiçi vergi ve dönem sonunda karşı tarafla satış ve stopajlar tutmamaktadır bunun için geçiçi vergi için bir stopaj kesinti listesi alıcaksınız yada benim gibi her ay interaktif v.d karşı tarafın adıma kesilen vergiler bölümünden sorgulayıp tutarı ordan alıcaksınız seçimler size ait..

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Önemli bir tavsiye olarak luca toplam 193 miktarını alıyor yani ilk üç ayda 6bin sonraki 3 ayda 6 binse luca 3-6 geçiçi beyannameden 6 aylığı düşüyor buda yıl sonunda kurumlar gelir vergisi ödetmeye neden oluyor başımıza geldi ordan biliyorum hatırlatım dedim ayrıyeten;

orda bayi komisyonu ana faaliyeti ise 600 yan faliyet ise 643 e atılcak;
100,01(B) 15785,45(KALAN)
193,01(B)2785,66(BAYİ KOMİSYONU STOPAJI)
643(A)18571,11(BAYİ KOMİSYONU)
!!!Ben genel olarak tarih konusunda süper loto sayısal loto gibi uygulamalarda hafta olarak gittiğinden geçiçi vergi ve dönem sonunda karşı tarafla satış ve stopajlar tutmamaktadır bunun için geçiçi vergi için bir stopaj kesinti listesi alıcaksınız yada benim gibi her ay interaktif v.d karşı tarafın adıma kesilen vergiler bölümünden sorgulayıp tutarı ordan alıcaksınız seçimler size ait..
👍