İhaleli Taşıma İşlerinde Kısmi Sigortalılık

SUF

Bir firmamız ihale ile aldığı öğrenci taşıma işlerinde kendi araçları dışında dışarıdan araç kiralayarak hizmet vermektedir. Kiralama yaptığı kişiler gerçek veya basit usulde vergi mükellefleri ve Bağ-Kur kapsamında prim ödemektedirler. Bu kişilere ayrıca bizde kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak çalıştırıyor ve sigorta primlerini ödüyoruz. Öğrenmek istediğim; Kiraladığımız araçlar zaten bize fatura düzenliyor ve ödemelerini yapıyoruz, ayrıca bu kişilere 4/a kapsamında kısmi sigortalı göstermenin kanuni dayanağı varmıdır?

Bir firmamız ihale ile aldığı öğrenci taşıma işlerinde kendi araçları dışında dışarıdan araç kiralayarak hizmet vermektedir. Kiralama yaptığı kişiler gerçek veya basit usulde vergi mükellefleri ve Bağ-Kur kapsamında prim ödemektedirler. Bu kişilere ayrıca bizde kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak çalıştırıyor ve sigorta primlerini ödüyoruz. Öğrenmek istediğim; Kiraladığımız araçlar zaten bize fatura düzenliyor ve ödemelerini yapıyoruz, ayrıca bu kişilere 4/a kapsamında kısmi sigortalı göstermenin kanuni dayanağı varmıdır?

Bu işte bir yanlışlık var gibi geliyor bana. Kiraladığınız araçlar size sözleşme ile ve fatura kesilerek veriliyor. Bu şahıslar veya firmaların kendi sorumluluğu siz neden ayrıca bu şahısları kendi personeliniz gibi bordroya alıyorsunuz? acaba bir yanlış anlaşılma mı var. Konu başka türlü mü? Sadece aracı kiralayıp sürücüyü siz mi istihdam ediyorsunuz?

Araç ve sürücüsü birlikte çalıştırılıyor. Kiralanan bu araçlar için biz ayrıca sürücü çalıştırmıyoruz. Bu firmanın önceki mali müşaviri rahatsızlandığı için mesleği bırakmak zorunda kaldı firmayla çalışmaya yeni başladım. Daha önceki dilekçelerini incelediğimde aynen bu ibare yazıyor "6111 sayılı kanunun taşıma ihalesiyle ilgili maddesi gereği ihalelerde çalışanlara sgk primi ödenenir hükmünce çalıştırılır". 6111 sayılı kanu[FONT=Tahoma, Geneva, sans-serif]nda bununla ilgili bir madde bulamadım. Firma ile görüştüğümde sgk nın iş bitirme belgesi almak için böyle bir uygulama yapmaları gerektiğini kendilerine söylediğini belirtti. Ancak bununla ilgili ben bir dayanak bulamadım. Ayrıca firmanın kısmi çalışanlar dışında tam süreli çalışan şoförleri var. [/FONT]