fonradar

İhbar Süresi Dolmadan İşten Çıkarılma

Merhabalar,
Bir şey danışmak istiyorum. konu başlığı başka biryerdede olabilir. şimdiden kusura bakmayın. acil yazmam gerekti. bilgilendirmeniz ricadır...

30 kasım günü istifa ettim. bana ihbar süren 4 hafta dendi. tamam dedim 29 aralık olarak istifamı verdim. bugün yani 22 aralık salı günü izinliydim. bir anda müdürüm aradı. bugünden itibaren gelmesin dedi patron dedi. çıkışımı yapmışlar . bende dedim ihbar süresi 27 aralıkta doluyor. nasıl oldu bu şimdi dedim... bilmiyorum dedi. sözlü olarak gelme işe denildi.. maaşımı tam aldım. primlerim var içerde. perşembe gel alırsın dendi. bu arada bir kişiyide kovmuş. ayrıcada müdürde istifa etmiş. bir toplu çıkış söz konusu. kadromuzu değiştirdi patron. iki kişi yeni geldi ofise. onlara davrandığı gibi bize davranmadı hiç. hep bir kıyaslama yaptı. bize kızdı mesela onlara kızmadı vs... bende 170 i aradım. bana yön verdiler. ihbar sürende çıkartılmışsınız denildi. hak olarakta günlük 2 saat iş arama iznim varmış. 2 şubat tarihinde girdim işe. 10 ay kadar oldu işte. 4 haftalık günlük 2 saat iş arama ücretini almanız gerekmekte denildi. patronuza sorun. kabul etmezlerse şikayet edebilirsiniz dendi. ben de bu olayı araştırırken internette 2 gün üst üste gitmediğin zaman bu hakkkın geçersiz olduğunu okudum. sözlü olarak çıkışımıı söylediği için. yazılı bir kağıt yok. sizce noterden ihbarname yollamalımıyım ofise? yardımlarınızı bekliyorum....

30 kasım itibariyle bildirim süresi başlamış ise 22 aralık bu sürenin son günü olmayıp,22 aralık itibariyle yani 22 aralıkta iş sözleşmesi bütün hak ve borçlarıyla birlikte yürürlüktedir + işverenin bu sözlü bildirimine güvenmemek gerekir(çünkü güven unsurunu zedeler nitelikte bu sözler, yani "gelmesin dedi patron" lafı)bu itibarla müdürün ifesdelerine bağlı olarak ihtarname gönderilmesinde yarar var düşüncesindeyim.