fonradar

İhbar Süresi ve İşsizlik Maaşı Hk

herkese merhaba.sorum biraz uzun ve birkaç tane olacak.bir sitede güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.arada taşeron yok site yönetimine bağlıyız.2.5 sene dir orada çalışıyorum.girdiğimiz günden beri bizlere agi yatmıyor.yönetime iş yapan muhasebeciye daha önce bunu sorduğumuzda bizlerden gelir vergisi kesilmediğini ve bu yüzden almadığımızı söyledi.galiba bizi bina görevlisi gösteriyorlar..bu durumu şikayet etmemiz durumunda iş yeri ceza alırmı?vede bize geriye dönük bir kazancı olurmu?yönetim bizleri işten çıkarmayı düşünüyor bu konuda bir toplantı yaptık.güvenliği şirkete vereceklermiş,bizlerde zaten çıkmak istiyoruz.ihbar olarak bize süre verdiler bizlerde bunun yerine ihbar,izin gibi tüm haklarımızı verin öyle çıkarın dedik.bunu düşüneceklerini ama yinede ihbar kağıtlarını imzalamamızı istediler.bana 6 hafta bazılarına 4 hafta,günde iki saat yada toplu kullanma,yada bu iki saatlerin parasını alabilirsiniz yazıyordu kağıtta.bizde imzaladık.ihbarları alıp bizi işten çıkaracaklardı ama galiba şirket vazgeçmiş.tabi bize kimse birşey söylemiyor yokuz gibi davranıyorlar.aylardır bize karşı takınılan tavırlardan dolayı morelman bitmiş gibiyiz.belirsizlikten dolayı işe sarılamıyoruz.şimdi bazı arkadaşların ihbar süreleri dün doldu.hiç 2 saat izin kullanmadılar.ayrıca eksik çalıştığımızdan dolayıda hergün normalde 4 saat mesai yapıyoruz 2 aydır.bende bu 2 saat izini kullanmadım ve 4 ağustosta sürem doluyor.bir umut çıkarırlar ve ihbarları alırız diye beklerken artık çıkmak ta istiyoruz.yönetimden ses seda yok.bir nevi mağdur olduk gibi çünki herkes ona göre hareket etti.bu süresi dolan arkadaşlar ne yapabilirler?ayrıca ihbar kağıtları elimizde vede bunları imzalamak sebebsiz yere bizleri işten çıkardıkları için geçerli olurmu.çünki şu an için geçerli bir sebebleri yok yani çalışanların şu ana kadar bir yamuğu olmadı.yani ihbar almak için işyerinin insiyatifi haricinde bir yolumuz varmıdır?

son olarak bana verilen ihbar süresinde çıktığımı varsayarsak işsizlik maaşı durumu nasıl olacak.4 ağustos çıkış günüm.son dört aydaki bürüt maaş diyor galiba hesaplanırken.mesailerle beraber maaşlar 1850 1900 arası değişiyor.bürütü tam bilmiyorum bodroları daha görmedim.ortalama 2000 küsür dersek onada,yanlız burda kafamı kurcalayan son ayda sadece 4 gün çalışacağım için bu benim son 4 ay bürüt ortalamamı düşürüp daha az işsizlik almama neden olurmu?hesaplama uygulamalırına son ayı 4 günlük bürüt karşılığını girdiğimde maaş çok düşüyor.eğer böyle birşey varsa beni 31 temmuzda çıkarmalarını istiyeyim.zaman ayırdığınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
ayrıca ihbar kağıtları elimizde vede bunları imzalamak sebebsiz yere bizleri işten çıkardıkları için geçerli olurmu.

Geçerli bir sebepleri var aslında, artık kendi bünyelerinde bu işi yaptırmak yerine dışardan hizmet alma kararı alınmış.
çünki şu an için geçerli bir sebebleri yok yani çalışanların şu ana kadar bir yamuğu olmadı.
yani ihbar almak için işyerinin insiyatifi haricinde bir yolumuz varmıdır?
İşyerinin insiyatifi değil zaten olay, yasal düzenlemeye göre olması gereken size sözleşmenizin feshedileceğinin ihbar süreniz kadar önceden yazılı olarak bildirilmesi gerek. Yapılan da bu.
İhbar süresine uyulmadan çıkışınız yapılmış olsaydı ihbar tazminatına hak kazanabilirdiniz. Şu an için ihbar tazminatı hakkınız artık yoktur.
Buna rağmen, işe iade davası için diğer şartlar sağlanıyorsa, size bildirimlerin yapıldığı tarihten itibaren 30 gün içinde işe iade davası açılabilir. Ki anlattıklarınıza göre işe iade davası şartlarından biri olan 30 çalışan şartını sağlamıyorsunuz .

Geçerli bir sebepleri var aslında, artık kendi bünyelerinde bu işi yaptırmak yerine dışardan hizmet alma kararı alınmış.

İşyerinin insiyatifi değil zaten olay, yasal düzenlemeye göre olması gereken size sözleşmenizin feshedileceğinin ihbar süreniz kadar önceden yazılı olarak bildirilmesi gerek .

insiyatif derken,işyeriyle görüştüğümüzde bir iyi niyet göstergesi gibi biz yinede tüm haklarınızıda vereceğiz dediler.demekki dışardan hizmet almayı istemek işten çıkarmayı geçerli kılan bir sebebmiş.Teşekkürler.Peki ihbar süresi dolmasına rağmen çıkarmazlar ise bizler kıdem tazminatlarımızı ve senelik izin paralarını alıp çıkabilirmiyiz?Ayrıca işsizlik maaşı hesabı nasıl olacak,son 4 aylık maaşta son ay 4 gün çalışıyorum.Hesaplarken son 4 ayı nasıl baz almalıyım.şu anda sabit bir ücretim yok mesailerle değişkenlik gösteriyor

kusurun olmadığı ve istifa etmediğin sürece kıdem tazminatı alma hakkına sahipsin ayrıca kullanmadığın yıllık izin paralarını da ödemek zorundalar. ihbar süresinde bulunmuşlar zaten şu sürede çıkaracağım diye dolayısıyla ihbar alamazsın fakat sana günlük 2 saat iş arama izni vermek zorundalardı kullandırmadıkları için işkur'a şikayet edebilirsin ve ayrıca her gün yaptığın mesailer içinde şikayette bulunabilirsin iş kura ama işkur'un bir ödeme yaptırımı yok mahkemeye vermen lazım işvereni. İşsizlik maaşında son 120 güne bakılır çıkış tarihinden 120 gün geriye dönük olarak hesaplama yapılır dolayısıyla ay sonu yada aybaşı çıkarılmış olman sorun olmayacaktır ama işsizlik maaşı almakta dikkat etmen yine kendi kusurun ve istifa etmemiş olmaman .((((( Birde çok emin değilim ama imzalamış olduğun ihbar tazminatı kağıdının bir suretini sende onlara imzalatıp alsaydın böylece ihbar süresinde iş akdin sonlanmış olup karşı tarafa (işverene) kıdemi mi ve iznimi ödeyin diyebilirdin, tabi bu benim şahsi kanaatim)))))
birde mesailerin arızi bir durum olduğu için kıdemde dikkate alınmaz.

Son düzenleme: