İhbar süresi ve yasal olmayan kesinti

Merhabalar,

bu gün 2.5 yıldır çalışmakta olduğum işyerinden ayrıldım

İstifa dilekçemi 28 Şubat tarihinde vermiştim ik departmanının bana verdiği bilgiye göre 8 nisan da işimi bırakabilirdim, bu gün işveren benim yerime birini bulduklarını ve bana gerek kalmadığını söyleyerek bu gün ayrılmamı istedi bende kabul ettim, muhasebeye indiğimde 500 tl maaş kesintim olduğu söylendi benimle tamamen ilgisi olmayan bir nedenden dolayı yasal olmayarak benden 500 tl kesinti yapıldı bildiğim kadarıyla ihbar sürem bitmeden beni gönderdikleri için ek olarak tazminat almam gerekiyordu ben bunları istedikten ve kesintime karşı çıktıktan sonra odama ve bilgisayarıma girişimi engelleyip gitmemi istediler, maaşımı 500 tl eksik olarak almış oldum işyeri beni ciddi anlamda mağdur etti, şu durumda ne yapmalıyım sonuç olarak

ihbar sürem bitmeden işten çıkarıldım, üstüne 500 tl haksız kesintim oldu

Yardımlarınızı rica ediyorum

Ynt: İhbar süresi ve yasal olmayan kesinti

1- Sözleşme feshi sizin tarafınızdan yapılmış olsa da, ihbar süresi sonunda ancak sözleşmeniz fesholur, o tarihe kadar iş sözleşmeniz mevcut haliyle devam eder.
Belirtilen tarih öncesi işveren tarafından sözleşmeniz feshedildiğinde, bu işveren feshine girer ve daha önceden sizin fesih bildiriminde bulunmanızın bir anlamı kalmaz.
Bu durumda, işverene bir ihtar göndererek, sözleşmenizin ihbar süreniz içinde işveren tarafından haksız sebeple sonlandırıldığını ve bu şekilde fesihle ( varsa ) kıdem tazminatına ve ihbar tazmainatına hak kazandığınızı, ayrıca ücretinizden yapılan kesintinin haksız olduğunu belirtip, kıdem-ihbar tazminatları ve kesilen miktarın örneğin 5 gün içinde ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağınızı bildirin derim.
Bunun dışında, bölge çalışma müdürlüğüne şikayette bulunun.

Çok teşekkür ederim ilginiz ve geri dönüşünüz için aklımda şu soru işaretleri var işten çıkarken imzalattıkları evraklar herhangi bir engel teşkil eder mi ?

2 yıl 7 aydır o işyerinde bilgi teknolojileri uzmanı olarak çalışıyorum kıdem tazminatım vardır herhalde

bölge çalışma müdürlüğüne nasıl ulaşabilirim internetten arattım ancak bulamadım

ihtarı avukat aracılığıyla mı göndermeliyim tam olarak nasıl yapmalıyım

biraz fazla soru sormuş oldum farkındayım ancak 12 yıllık çalışma hayatım da ilk defa böyle bir şey ile karşılaştım

cevabınızı bekliyorum

Saygılarımla

Bölge çalışma müdürlüğü Unkapanı SGK tesislerinin yanında . Orad ahazır form var. Ancak 3 - 4 ay sonra sıra gelir. Öncelikle ihtarınızı çekiniz.

Evet biraz araştırma yaptım ihtarı noterden çekeceğim bölge çalışma müdürlüğü de sizin belirttiğiniz yerde oraya da gideceğim bakalım umarım iyi sonuçlanır