İhbar Süresi Ve Yıllık İzin Hk

Merhabalar

23.07.2010 de işe girmiş bir personelimin ihbar süresinin 3 haftasını kullandırdık ve kalan 3 haftasınında tazminatını ödemek istiyoruz bu şekilde kullandırabilirmiyiz? Birde eğer kişiye 6 haftayı kullandırsaydık çıkış tarihi 07.08.2013 olacak ve yıllık izin hakkıda doğacaktı fakat 3 haftasını çalıştırdığımız için çıkış tarihi 17.07.2013 olacak ve yıllık izin hakkı doğmayacak bu şekilde işlem yapacağım değil mi?

Tşkler...

İhbar süresi bir bütündür ve bölünemez. Ya tamamnı kullandıracak ve o süre içinde doğan hakların da ücretini ödeyeceksiniz, yada tamamı için ihbar tazminatı ödeyeceksiniz, olması gereken bu normalde.

İhbar süresi bir bütündür ve bölünemez. Ya tamamnı kullandıracak ve o süre içinde doğan hakların da ücretini ödeyeceksiniz, yada tamamı için ihbar tazminatı ödeyeceksiniz, olması gereken bu normalde.

Evet. Ancak işçinin de onayı alınarak tahsilat /ödeme yapılabilir.

peki ben onayını aldım ve çıkışını 3 hafta erken yaptım ileride dava açma hakkı doğar mı bölmemizden dolayı?

Tabi olması gereken belli ancak işci lehine olanın ,uygulanmasının mümkün olacağını düşünüyorum

peki ben onayını aldım ve çıkışını 3 hafta erken yaptım ileride dava açma hakkı doğar mı bölmemizden dolayı?[
/QUOTE]

Bu süreler nispi emredici niteliktedir,işci yararına olan uygulamanın hukuki olacağı yani İşcinin isteği veya sizin öneriniz üzerine işçinin kabülüne dayalı işlemde sorun görmüyorum, dolayısıyle işveren aleyhine sonuç beklemiyorum.

İhbar süresi aksik kullandırıldığı için hak kaybına uğradığı iddiasıyla , 5 yıl içinde dava açma hakkını zaten siz doğurmuş oluyorsunuz bu şekilde yaparak.

İhbar süresi aksik kullandırıldığı için hak kaybına uğradığı iddiasıyla , 5 yıl içinde dava açma hakkını zaten siz doğurmuş oluyorsunuz bu şekilde yaparak.[
/QUOTE]

Dava açma hakkı doğmuş olsa da, (yukarıda belirttiğim böylesi durum- işlem karşısında-sonucunda), işçi lehine karar karar çıkmasa gerek.

İhbar süresinin tam kullandırılması durumunda yeni bir izin hakkı kazanacak olan işçi için, mahkemenin işçi lehine karar verme ihtimalini yüksek görürüyorum.

burada her zaman ki gibi işverenin işi kitabına uydurup işçiyi ezmesi olayı var işçi yılık iznini hak eder ödenmesi gerekmektedir dava edersen katı katı çıkartır muhasebecilerden mali müşavirlerden personelcilerden beklentimiz devlet işveren ve işçi arasında ki köprü olduğunu unutmamalı ve kanunları işverenin lehine yorumlamadan adaletli olup vicdanının sesini dinleyip gerektiğinde patron gerekli ikazları yapabilmeli

burada her zaman ki gibi işverenin işi kitabına uydurup işçiyi ezmesi olayı var işçi yılık iznini hak eder ödenmesi gerekmektedir dava edersen katı katı çıkartır muhasebecilerden mali müşavirlerden personelcilerden beklentimiz devlet işveren ve işçi arasında ki köprü olduğunu unutmamalı ve kanunları işverenin lehine yorumlamadan adaletli olup vicdanının sesini dinleyip gerektiğinde patron gerekli ikazları yapabilmeli

sn stajerim sizin bahsettiğiniz konuyla benim bahsettiğim şeyin hiçbir alakası yoktur. Personel ihbar süresinde problem çıkardığından ve çalışmadığından erken gönderme talebi oluştu yoksa yıllık izin ücretinden de kaçalım deseydik en başından ihbar süresi kullandırmadan gönderirdik.

:) genel olarak başka konulara vermiş olduğu yanıtlarından da görülen o ki kendisi 2009 yılında üye olduğu stajerlik statusunden henuz kurtulabilmiş değil sn. brok41