fonradar

İhbar Süresi Verildi Diye Belge Hazırlanmış.

Öncelikle herkese kolay gelsin. Ben (1 yıl 1 ay 20 gün ) çalıştığım iş yerinden performans yetersizliği gerekçesiyle 31 aralık günü işten çıkarıldım. İhbar süresi kesinlikle tanınmadı. Fesih bildirim formunda 4 haftalık ihbar süresi tanınarak çıkartılmıştır diye yazıyor. Bende o kargaşa arasında hiç okumadan belgeye imza attım. Bu konuda yasal bir şansım var mı? İhbar tazminatı içinde ne yapmam gerekiyor? Birde benim aylık bürüt ücretim 1.623.35 TL ama bankaya yatan ücret 1.200. evli ve 1 çocuk babasıyım. AGİ ile birlikte böyle yatması normal mi? Ben tam net bir hesap bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Aşağıya kıdem tazminatında yazan detaylı bilgileri veriyorum.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar

EN SON ALDIĞI 30 GÜNLÜK BRÜT ÜCRET : 1.623.35
EN SON ALDIĞI GÜNLÜK BRÜT ÜCRET : 54.11
PRİM : 46.63

GÜNLÜK KAZANÇ TOPLAMI : 1.669.98

KIDEM TAZMİNATINA ESAS KAZANÇ TOPLAMI ( TABAN ) : 1.134.00
KIDEM TAZMİNATINA ESAS TAVAN ÜCRET : 3.438.22
KIDEM TAZMİNATINA ESAS ALINACAK AYLIK TUTAR : 1.669.98
BRÜT KIDEM TAZMİNATI : 1.900.66
DAMGA VERGİSİ KESİNTİSİ : 14.43
NET ÖDENECEK KIDEM TAZMİNATI : 1.886.23

14 ocak. dün yani belgede ayrıca 01.12.2014 tarihinde yazılı bildirim tanzim edilmiştir yazıyor. Ama bana böyle bir belge verilmedi işten ayrılacaksın diye sözlü bir bilgide yok ve izin de kullandırmadılar. İş yerinden şahit bulsam çözüme ulaşmaz mı?

Kıdem tazminatınız ödendiyse,
noter kanalıyla bir ihtar gönderip,
14.01.2015 tarihinde bildirimsiz olarak yapılan sözleşmenizin feshi nedeniyle ödenmesi gereken ihbar tazminatınızın ve kullanılmamış izin sürenize ait ücretlerin ödenmediğini, x gün içinde y banka hesabınıza ödenmemesi durumunda hukuki yollara başvuracağını bildirin.
Yada doğrudan iş mahkemesinde dava açabilirsiniz alacağınız için.

İşverenin bildirimi yazılı olarak yapmış olması gerekir, yaptım demesi yeterli değildir.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Her zaman bir bilene sor demişler :) Gerçekten çok teşekkür ederim.

"o gargaşa sırasında"dikkat etmeyerek "ayrıca 01.12.2014 tarihinde yazılı bildirim tanzim edilmiştir yazıyor"dediğiniz,bu belgeyi de imzalamış olmayasınız!...(hani olmazda değil,inşallah imzalamamışsınızdır)bi şekilde öğrenme imkanınız var ise önce bu durumu öğrenin,şayet sehven imzalamışsanız diğer yollara hiç başvurmayın derim,çünkü davayı baştan kesin kaybetmiş oluyorsunuz.Eğer imzalamamışsanız,şerh düşmeden imzalamış olduğunuz "fesih bildirimi yazısı" işinizi biraz güçleştirir gibi(şahsen)umarım mahkeme sn.Kerecemin dediği gibi önce bildirim süresinin yazılı olarak bildirilmesi/yapılması gerektiğine(m.109)kanaat getirir,getirebilir mi,hayır diyemeyiz,evet getirebilir ve bu dava lehinizede sonuçlanabilir ama önce başta belirttiğim noktayı öğrenmeniz menfaatinize olacaktır.

İmzaladığım belgelerin fotokopisini aldım içlerinde öyle bir belge yok. Bunu genede kesin öğrenmem lazım.Adamlar açık ve net dolandırıcı! Birde dava açmak için ne kadar sürem var. İşime 31.12.2014 de son verildi. Fesih bildirim formunu 14.01.2015 de imzaladım. Ayrıca böyle bir hakkımın olduğunu ben forumlardan öğreniyorum. Keşke şu TV ler saçma sapan şeyler yerine bu tarz bilgilendirme yapsa. Koyun gibi hissediyorum kendimi ne aptalmışım da imzaladım o belgeyi :p

Son düzenleme: