fonradar

İhbar Süresi - Yıllık İzin

Merhaba ;
12.08.2013 tarihinde işe başladım. B
Bugün tarihli ( 31.03.2015 ) istifamı yazdım. Yöneticime verdim. İşten ayrılma nedenim maaş hakediş tutarında anlasamamamiz. Şimdi sorularım şöyle ;
1. Sitenizden araştırdiğima göre 20 aylık çalışan olduğum için ihbar sürem 6 hafta. Yani 05.05.2015 te isten tamamen ayrılmam gerekiyor. ( yalnış tarih hesapliyorsam bilgilendirin lütfen ). İş verenim bu sürem dolmadan beni çıkarırsa ne gibi haklarım doğar. Kıdem tazminatı v.s alabilirmiyim ?
2. 20 aylık çalışma süremde sadece 15 gün yıllık izin kullandim. Kalan yıllık izin sürem nedir. İstifa ettiğim halde herhangi bir izin gün bedeli alabilirmiyim.
3. istifamı yazdım verdim ama kendimde bir örnek veya bana onaylayıp verdikleri bir suret yok. Vermeleri gerekirmi ? Verecekler se nasıl içeriği olmali.
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1. Sitenizden araştırdiğima göre 20 aylık çalışan olduğum için ihbar sürem 6 hafta. Yani 05.05.2015 te isten tamamen ayrılmam gerekiyor. ( yalnış tarih hesapliyorsam bilgilendirin lütfen ). İş verenim bu sürem dolmadan beni çıkarırsa ne gibi haklarım doğar. Kıdem tazminatı v.s alabilirmiyim ?
Haklı bir sebep olmaksızın işten çıkartılırsanız, kıdem tazminatı alabilirsiniz.
2. 20 aylık çalışma süremde sadece 15 gün yıllık izin kullandim. Kalan yıllık izin sürem nedir. İstifa ettiğim halde herhangi bir izin gün bedeli alabilirmiyim.
Kalan izin süreniz 0 gündür. 1 tam yılı tamamlamadığınız için yeni bir izne hak kazanamamış durumdasınız, çalışma süresine kısmi izin şeklinde bir uygulama yok.
Ancak her çalışma günü için günlük 2 saat iş arama izniniz var, dilerseniz bu , günlük 2 saat izinleri topluca kullanacağınızı işverene yazılı olarak bildirerek toplu olarak kullanabilirsiniz.
3. istifamı yazdım verdim ama kendimde bir örnek veya bana onaylayıp verdikleri bir suret yok. Vermeleri gerekirmi ? Verecekler se nasıl içeriği olmali.
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
İşverenin böyle bir zorunluluğu yok, elinizde bir kopya bulunmasının tek faydası ayrılacağınıza dair bildirimi yaptığınızın ıspatı olacaktır.

cevabınız icin tesekkür ederim.
Peki haklı sebebleri nelerdir. Örneğin daha 2. Haftada yerime birini buldular. Tazminsiz gönderebilirler mi ?

Kural olarak, ihbar süresi boyunca iş sözleşmesi aynen devam eder, yani işten ayrılacağınızı bildirmiş olmanız , çalışma şart ve şeklinde her iki taraf için de bir değişikliğe neden olmaz. 2.haftada yerinize biri bulunduğunda tamam artık çalışmana gerek yok deme hakları da yok ama , kalan süre için sizi ücretli izne de çıkartabilirler.
İhbar sürenizin sona erme tarihinden önce iş kanununda belirtilmiş olan haklı sebepler dışında bir sebeple çıkışınızı yapmaları durumunda , ihbar sürenizin sonuna kadar olan ücreti talep edebileceğiniz düşünüyorum.

1.........İş verenim bu sürem dolmadan beni çıkarırsa ne gibi haklarım doğar. Kıdem tazminatı v.s alabilirmiyim ?
Haklı bir sebep olmaksızın işten çıkartılırsanız, kıdem tazminatı alabilirsiniz.
Katılıyorum.
İhbar sürenizin sona erme tarihinden önce iş kanununda belirtilmiş olan haklı sebepler dışında bir sebeple çıkışınızı yapmaları durumunda , ihbar sürenizin sonuna kadar olan ücreti talep edebileceğiniz düşünüyorum.
Sözleşme belirli süreli değilse,belirsiz süreli sözleşmenin ihbar süresi içinde, işverence haklı sebebler dışında feshedilmesi halinde,ihbar süresinin sonuna kadar olan ücretin talep edilmesinin mümkün olup olmayacağı dışında esasen bu süre içinde bozucu yenilik doğuran işverenin fesih iradesi,iş sözleşmesinin tüm hak ve borçlarıyla devam ediyor olması karşısında, bildirim sürelerine uymayan tarafın yani işverenin bildirim süresine ilişkin ücretin tamamını ödemesi gerekir diye düşünüyorum.

Son düzenleme: