zirve

İHBAR SÜRESİNDE YILLIK İZİN KULLANIMI 2

Üyelik
24 Haz 2005
Mesajlar
4
Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği Md.6;
İşveren tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde İş Kanununun 17 nci maddesinde belirtilen bildirim süresi ile 27 nci maddesi gereğince işçiye verilmesi zorunlu yeni iş arama izinleri, yıllık ücretli izin süreleri ile iç içe giremez.

İşgören tarafından iş sözleşmesinin feshedilmesi halinde de bu madde geçerli mi acaba..? Yıllık iznin ihbar süresi içerisinde kullanımı o süresinin ihbar süresinden sayılmasına engel midir..?

Teşekkürler,
 
Üyelik
14 Haz 2005
Mesajlar
133
işçi istifa ederse, ihbar tazminatı ve ihbar süresi gibi bir süre talep edemez. ama bu yıllık izin kullanmasına yada iş bitiminde yıllık izin ücretinin ödenmesine engel değildir.
 
Üyelik
24 Haz 2005
Mesajlar
4
yazdıklarınızın sorumla alakası yok, ifade edemiyormuyum, sorumun daha dikkatli okunmasını rica edeceğim..

teşekkürler
 
K

Kemal

Ziyaretçi
İHBAR SÜRESİNDE YILLIK İZİN KULLANIMI

Sayın Güneş,

Çok güzel bir konuya değinmişsiniz. Benim bu konudaki görüşüm iş sözleşmenin işçi tarafından bildirimli olarak feshi halinde, kazanılmış yıllık izin gününün işçiye ücreti tutarında ödenmesidir.17.maddeye göre bildirim süresi ile 53.md. yıllık izin süresinin birleştirilerek kullanılmasının uygun olmayacağı kanısındayım. Zaten bunu da hiçbir işveren de kabul etmez.
 

Benzer konular

Üst