fonradar

İhbar Süresini Beklemeden Karşılıklı Anlaşma Ve Hesap

merhaba,
iki sorum olacak cevaplarsanız sevinirim;
1- çalışan istifa edip ihbar kullanmak istemiyor ve işveren ayrılmasında sakınca görmüyor ise aralarında nasıl bir sözleşme yapmalılar?
2- istifa edip/işten çıkarılan çalışan ihbar süresini kullanmak istiyor ve bu süre içinde 3. yıl bitip 4. yıla giriyor, ihbar süresi nasıl hesaplanır?
teşekkürler,

Düşüncem:
1-taraflar bu konuda anlaşmışlarsa sorun olmaz ama tabi bu durumun yazıya dökülmesinde yarar var,bu konuya ilişkin ayrı bir metin düzenlemek sanırım şart değil bence gerek yok(illaki düzenlenemez,düzenlenmez demiyorum,tabi düzenlenedebilir)
İlgili dilekçe,
Babamın rahatsızlığı nedeniyle şehir dışına taşınmam gerektiğinden dolayı kendi istek ve irademle görevimden ve şirketinizden istifa ederek ayrılmak istiyorum.
İstifam nedeniyle,
çalışma süreme bağlı olarak ihbar süresince çalışmam gerektiğini biliyorum,ancak belirtmek isterim ki işverenliğinizce de uygun görülür ise bugün(26/12/2018 tarihinde)ayrılmak istiyorum.
Uygun görülmesi halinde gereğini bilgi ve takdirlerinize arz ederim.
Ali oğlu Veli
26.12.2018
Bu dilekçeyi işverenliğin ilgili yetkilisinin uygun gölmüştür diyerek onaylaması sanırım yeterli.
2-4857/madde 17
c.işi birbıçuk yıldan üç yıla kadar.........altı hafta sonra
d.işi üç yıldan fazla sürmüş işçi için........sekiz hafta sonra
Buna göre işçi dilekçesini işverene sunduğu tarih itibariyle iş süresine bağlı ihbar süresi hesaplanarak,bu durumun yazılı olarak işçiye bildirilmesi uygun olacaktır.