İhbar Tazminatının Hesaplanması Hk.

İhbar tazminatı hesaplanacak kişinin brüt ücretine ek olarak son bir yıl içindeki sosyal ödemeleri de eklerken; mesela 3 ay önce ödenen 100 TL'lik bir ek ödeme kişinin ayrıldığı tarihte 110 TL olmuştur günlük ücretini hesaplarken 100 TL mi baz alınır 110 TL mi baz alınır?Bilgi verebilirseniz sevinirim.Saygılar

Ynt: İhbar Tazminatının hesaplanması hk.

110 TL ekleyip günlük kazanç tespiti yapmalısınız.

Sayın EKılınç,
Cevabınız için teşekkür ederim.Son bir yıl içinde ödenen sosyal ödemeleri dikkate aldığınızda kişi 3 ay önce 100 TL almış.110 TL şu anda yürürlükte ancak senede 1 defa ödendiğinden 2010 martta 110 TL olarak ödenecek bir ödeme tutarı.Kısaca yürürlükte olan sosyal ödeme tutarı mı baz alınır kişinin son bir yıl içinde bordrosuna giren tutar mı esas alınır?Tereddüdüm 110 TL üzerinden ödersem fazla mı ödemiş olurum?

110 TL 2010 Mart ayında alacağı tutar ise bu sene bordrosuna giren (sanırım 2009 Mart ayında) bu tutarı (100 TL) ekleyip hesap yapacaksınız.

Arkadaşlar merhaba;

Bence ihbar ücreti aslında kişinin çalıştırılarak iş arama izni kullanmasının yerinde sen çalışma gel ben sana çalışmış gibi paranı veriyim der işveren ve bu şekilde ihbar tazminatı dene kavram doğar. Ve arkadaş o dönemlerde çalışmış gibi düşünelerek hesaplanması gerektiğinden çalışsaydı 2010 yılında alacağı tutarı alcaktı o yüzden bence yürürlükteki sosyal yardıma göre yapmalısınız yani yürürlükte olması önemli. Şöyle örneklersek temmuzda asgari ücret değişicen sen temmuzun 15 inde çıkaracağın elemanın maaşına senin artımlı maaşlı alacağın tarih 31 temmuz du o yüzden sana en son bordondaki haziran asgari ücretinden vereceğim dersen saçma olmazmı?

Sayın Kenan Acur,
Kişinin çıkışı diyelim ki bugün brüt ücreti ne ise onun üzerinden hesaplama yapacağım.Bu konuda tereddüdüm yok.Benim tereddüdüm sosyal ödeme ile ilgiliydi.3 ay önce aldığı tutar olan 100 TL personele farklı aylarda ödenen bir ödeme.Bugün aynı personele ödense 110 TL ödenecek ancak fiili olarak son bir yıl içindeki ödemeler içinde 100 TL bordrosuna girmiş.Ben mantık olarak hesaplamanın 100 TL üzerinden olması gerektiğini düşünüyorum.(Tereddüdüm ek ödeme ile ilgili)

Şöyle düşünelim.

Çalışanlarımıza her 3 ayda bir ikramiye veriyoruz.
ocak, şuban mart ;100
nisan mayıs hazirn :120
tem. ağst. eylül :140
ekm. ksm.arlk. :160 tl. ikramiye veriliyor. Yani nedir? çalışana sen 3 ay çalışmandan sonra sana ikramiye vercem deniyor. Çalışan nisanda çıkıyorsa nisan ayına ait olan neymiş 120 siz bir önceki döneminkini vermeniz uygun durum teşkil etmiyor diye düşünüyorum.(Ve sözleşmedede bu artış oranları belirtilmiş olabilir veya emsal işçiler kanıttır). Çalışanın bordorosunda son bir yıl içinde olan ödemeyle bi ilişkisi yok diyorum. Siz ödediğiniz zaman zaten bordosunda artık olmuş olucak o sosyal ödeme tutarı diye düşünüyorum.

Fakat ben 3 ay önce 100 TL ödendi diyorum.Çıkış bordrosunda 100 ya da 110 olmayacak ama ihbarı hesaplarken kullanılacak bir rakam.İlerde ödenecek bir rakamı da ödenmiş gibi farzedip hesaplama yapmak hatalı olmaz mı?

Ynt: İhbar Tazminatının Hesaplanması Hk.

Bakın bunlar ayni yardım ise bu hesaplamalarda giydirilmiş ücret üzerinden yapılıyorsa hepsini dahil etmeniz lazım.

İhbar tazminatını neden GİYDİRİLMİŞ brüt ücret üzerinden hesaplıyorsunuz?
Son alınan brüt ücret üzerinden hesaplamanız gerekmez mi?
Parça başı ücret ödemesi mi yapılıyor?
Parça başı ücretlendirme veya kısmi süreli çalışma için hesaplanacak ihbar tazminatı da tam süreli çalışma için olanla aynıdır!

İhbar tazminatı hesaplamasında;

Brüt Günlük kazanç bulunur,

Brüt günlük kazanca göre, bildirim süresine karşılık gelen rakam bulunur.

Bulunan kazanç brüt ihbar tazminatıdır.

Bu rakam üzerinden işçinin yıllık kümülatif gelir vergisi matrahının hangi tevkifat dilimine giriyorsa bu dilim oranı üzerinde gelir vergisi ve yine brüt kazanç üzerinden %0,6 oranında damga vergisi kesintisi yapılır.

kenanacur ' Alıntı:
Şöyle düşünelim.

Çalışanlarımıza her 3 ayda bir ikramiye veriyoruz.
ocak, şuban mart ;100
nisan mayıs hazirn :120
tem. ağst. eylül :140
ekm. ksm.arlk. :160 tl. ikramiye veriliyor. Yani nedir? çalışana sen 3 ay çalışmandan sonra sana ikramiye vercem deniyor. Çalışan nisanda çıkıyorsa nisan ayına ait olan neymiş 120 siz bir önceki döneminkini vermeniz uygun durum teşkil etmiyor diye düşünüyorum.(Ve sözleşmedede bu artış oranları belirtilmiş olabilir veya emsal işçiler kanıttır). Çalışanın bordorosunda son bir yıl içinde olan ödemeyle bi ilişkisi yok diyorum. Siz ödediğiniz zaman zaten bordosunda artık olmuş olucak o sosyal ödeme tutarı diye düşünüyorum.
Bütün bu ikramiyeleri alan, aylık brüt ücreti 1000TL alan çalışanın 4 hafta ihbar süresi varsa ,
((1000/30)x28) sonucu bulunacak rakamdan kesilecek gelir vergisi ve aynı arakamdan kesilecek % 6,6 damga vergisinden sonra kalanın ödenmesi şeklinde olmalıdır.

İşveren bildirim süresine ait ücreti peşin vermek suretiyle iş sözleşmesini feshedebilir.

İşverenin bildirim şartına uymaması veya bildirim süresine ait ücreti peşin ödeyerek sözleşmeyi feshetmesi bu Kanunun 18 19 20 ve 21 inci maddesi hükümlerinin uygulanmasına engel olmaz. 18 inci maddenin birinci fıkrası uyarınca bu Kanunun 18 19 20 ve 21 inci maddelerinin uygulanma alanı dışında kalan işçilerin iş sözleşmesinin fesih hakkının kötüye kullanılarak sona erdirildiği durumlarda işçiye bildirim süresinin üç katı tutarında tazminat ödenir. Fesih için bildirim şartına da uyulmaması ayrıca dördüncü fıkra uyarınca tazminat ödenmesini gerektirir.

Bu maddeye göre ödenecek tazminatlar ile bildirim sürelerine ait peşin ödenecek ücretin hesabında 32 nci maddenin birinci fıkrasında yazılan ücrete ek olarak işçiye sağlanmış para veya para ile ölçülmesi mümkün sözleşme ve Kanundan doğan menfaatler de göz önünde tutulur

başlıkta daha öncede belirttiğim ve nguroyun da belirttiği gibi brüt ücret hesabınızı yaparken işçiye sağlanmış sosyal haklar (maddi) hesaba katılır.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.Belki ben tam aktaramadım sorumu ama ben ihbar tazminatı nasıl hesaplanır demedim.Kişiye sosyal ödeme olarak daha önce ödenen bir tutarın ihbar tazminatına esas günlük ücretini bulurken kişiye son bir yıl içinde ödenen fiili ödeme mi dikkate alınır.Yoksa yürürlükte olan sosyal ödeme tutarı mı dikkate alınır demiştim.Kişiye daha önce fiili olarak ödenen tutarı baz aldım.Hesaplamamı bitirdim.İlginiz için teşekkürler...

Örnekle açıklarsam son bir yıl içinde personele bordrosunda sosyal ödeme tutarı olarak Toplamda 1000 TL ödenmiş.

Bu tutarı ihbara esas günlük brüt ücretini hesaplarken kullandım.Benim sorum bu sosyal ödeme tutarı şu anda 1300 TL ama kişi bordrosunda son bir yıl içinde 1000 TL almış.1000 TL mi baz alınır 1300 TL mi baz alınır.Ben 1000 TL 'yi baz aldım.Tereddüdüm buydu.Hesaplamayı bitirdim tereddüdüm kalmadı :)

Eleman ayrıldığı tarihte 1300 ise hesaba onu katman lazım.

Sayın NGuroy
Kişi 1300 TL'yi haketmemiş fiilen son bir yıl içinde bordrosuna 1000 TL girmiş 1300 TL'yi kullanmak "son bir yıl içindeki sosyal ödemeleri de hesaba katılır" mantığına ters düşmez mi?İkramiyede de aynı şekilde geriye dönük son bir yıl içindeki ikramiyesi ile bugün ödenmiş olsa toplamdaki ikramiye tutarı farklı olacak.Ücret fiili şu andaki ücret ancak sosyal ödemelerde neden son 1 yıl içindeki bordrosundaki ödenen rakamları almıyoruz?Mantığı anlamaya çalışıyorum.

Bordroda 1000 tahakkuk etti ise onu dahil edin.

Son ek ödeme direk hesaba katılmıyor ki! Kıdemde son bir yıl içinde yapılan zamda yapılan hesaplamadan yola çıkarak işten çıkış tarihinden geriyer doğru son 1 yıl içinde ödenen ek ödemelerin 1 aylık süreye düşen ort rakamının asıl ücrete ilave edilmesi gerekir.