İhbar ve kıdem hakedişleri

fea

Üyelik
8 Kas 2007
Mesajlar
81
Konum
istanbul
Merhaba, 2 senedir çalışan personele 31/05/2011 itibariyle çıkarılacağı söylenmiş. Şimdi bu personel için ihbar ve kıdem ikisi birden mi ödenecek? yoksa sadece kıdem mi ödenecek? Yani 1 sene ve üzerinde çalışıpta işten çıkarılan işçiler için hem ihbar hem de kıdem mi ödenir?
 
Üyelik
8 Haz 2009
Mesajlar
227
Konum
SAMSUN
Ynt: İhbar ve kıdem hakedişleri

Bildirim sürelerine uymazsanız ihbar ve kıdem ödersiniz.
İş kanunu Madde 17
Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir.

İş sözleşmeleri;

a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra,

b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra,

c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra,

d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra
 

fea

Üyelik
8 Kas 2007
Mesajlar
81
Konum
istanbul
Ynt: İhbar ve kıdem hakedişleri

tamam anladım, bu personele çıkacağı daha dün söylenmiş. Dolayısıyla ihbar da ödenecek.
 
Üyelik
8 Haz 2009
Mesajlar
227
Konum
SAMSUN
Ynt: İhbar ve kıdem hakedişleri

İş kanunu Mad 25 dayalı derhal fesih gerektiren bir durum değilse

Evet ödeyeceksiniz
 
Üst