fonradar

İHRAÇ KAYITLI ALIŞLAR

imalatçı bir firmadan ihraç kayıtlı ürün satın alındı. fakat ürünün yurtdışı edilmesi aşamasında ihr.kayıtlı faturanın kesildiği firmadan değil de şirketin yan kolu olan dış ticaret firmasından yurtdışı edildi. bu aşamada g.ç.b. üzerinde imalatçı olarak ihr. kayıtlı satış yapan firmanın ismi yer alıyor. fakat ihracatı yapan firmaya mal girişi yok. bu durum doğrumu, yapılabilir mi? bilgilerinizi bekliyorum.

sayın serap hanım,

sizin durumunuz bayağı karışık. siz imalatçı firmaya iade faturası kesin (eğer 90 günlük sınır aşılmamışsa), imalatçı firmada sizin dış ticaret firmasına ihraç kayıtlı yeni fatura kessin. ben bir şey merak ediyorum. gümrükten alış faturasını ibraz etmeden nasıl malı ihraç ettiniz. çünkü alış faturasını ibraz zorunlu ve fatura ibraz edilirse gçb. de imalatçı olarak, sizin mal aldığınız firmanın fatura olması dolayısıyla o firma olması gerekiyordu. burda sanki gümrüktede bir hata var gibi görünüyor. dediğim gibi, şu an için en kısa yol, iade faturası ve imalatçıdan dış tic. firmaya yeni fatura, başka çözüm bulamadım.

saygılarımla,

valla arkadaşım böyle bi olay ilk defa duyuyorum araştırıp öğrenicem ama sizin için.ama şunu bilin çok enteresan bi olay...

sayın melek hanım,

öncelikle ilginiz için teşekkürler.. bu işlemi malesef ben yapmadım ihracat servisindeki arkadaşlar bilgi almadan yapmışlar. fatura tarihi 90 günü geçmiş durumda ayrıca. iade kesilmesi mümkün değil. gümrüktede büyük bir hata söz konusu, nasıl yaptıklarını bende anlamış değilim. 1. yüklemede direk imlatçı olarak yazılmış 2. yüklemede ise tedarikçi olarak yazılmış. olay epey karışmış durumda malasef. tamamen ihracat servisindeki arkadaşların iletişimsizliği aslında ama çözmek biz muhasebecilere düşüyor. :?

Sayın, Serap

Merhaba

Gerçekten sorununuz çok ilginç.Ancak sizden ricam sözünü etmiş olduğunuz Dış Ticaret Firması acaba Hazine den Sektörel Dış Ticaret Ünvanı almışmıdır. Ayrıca söylediğiniz olay ne zaman gerçekleşmiştir.

Bu bilgileri verebilirseniz. Sanırım yönlendirme de bulunabilirim.

Saygılarımla,

İyi Çalışmalar

Tekrar Merhaba

Ayrıca sizin İhraç Kayıtlı Teslimi Gerçekleştirdiğiniz Şirket le, sözünü ettiğiniz Dış Ticaret Şirketi arasındaki bağ ortaklık mıdır?

*Bu hususu tespit eden şirket mi yoksa VD mi?

Saygılarımla

skara' Alıntı:
Tekrar Merhaba

Ayrıca sizin İhraç Kayıtlı Teslimi Gerçekleştirdiğiniz Şirket le, sözünü ettiğiniz Dış Ticaret Şirketi arasındaki bağ ortaklık mıdır?

*Bu hususu tespit eden şirket mi yoksa VD mi?

Saygılarımla

sayın skara,

sözü geçen dış ticaret firması sermaye şirketidir. diğer şirketle bağı ise ortaklar ve yönetici aynı.. iştirak değil yani kendi başına bir sermaye şirketi durumunda.. bu hususu tespit eden biziz yani şirket.. şuanda v.d intikal etmiş değil.
ilginize teşekkürler..

Sayın, Serap

Merhaba

İhraç Kayıtlı Teslim Yapılan Firmanın İlgili Gümrük Müdürlüğü'ne durumu belirtir bir dilekçe yazması ve Gümrük Beyannamesinin düzeltilmesini talep edin.

Bu işi de en iyi takip edebilecek kişi Gümrükçüdür.

Saygılarımla

s e r a p' Alıntı:
imalatçı bir firmadan ihraç kayıtlı ürün satın alındı. fakat ürünün yurtdışı edilmesi aşamasında ihr.kayıtlı faturanın kesildiği firmadan değil de şirketin yan kolu olan dış ticaret firmasından yurtdışı edildi. bu aşamada g.ç.b. üzerinde imalatçı olarak ihr. kayıtlı satış yapan firmanın ismi yer alıyor. fakat ihracatı yapan firmaya mal girişi yok. bu durum doğrumu, yapılabilir mi? bilgilerinizi bekliyorum.

sayın skara,

gümrükten önce 90 günlük sınır aşılmış fatura işlemlerinin düzeltilmesi gerekmezmi. malı alan a firması, ihraç yapan b firması. zaten a firmasına stok girmemiş (?) , b firmasnın stoklarına zaten alamazsın çünkü fatura muhatabı o değil, ve tecil zamanı 90 gün dolmuş. bu konuyu siz ve değerli hocalarımız çözebilir diye düşünüyorum. Çünkü bende merak ediyorum bu sorunun cevabını.

Teşekkürler,

gümrükçü ile ilgili tüm işlemler bitmiş.. ama yinede başvuruda bulunduk değiştirmelerini umud ediyoruz. teşekkürler

melek81' Alıntı:
s e r a p' Alıntı:

sayın skara,

gümrükten önce 90 günlük sınır aşılmış fatura işlemlerinin düzeltilmesi gerekmezmi. malı alan a firması, ihraç yapan b firması. zaten a firmasına stok girmemiş (?) , b firmasnın stoklarına zaten alamazsın çünkü fatura muhatabı o değil, ve tecil zamanı 90 gün dolmuş. bu konuyu siz ve değerli hocalarımız çözebilir diye düşünüyorum. Çünkü bende merak ediyorum bu sorunun cevabını.

Teşekkürler,

melek hanım konuyu çok doğru anlamışsınız. ama malı alan a firmasının stoklarında yer alıyor fakat ihraçatı yapan b firmasının stoklarında yok. tecil için ek süre talebinde bulunuyoruz. değerli hocalarımızdan cevaplarını bekliyorum. teşekkürler