İhraç Kayıtlı Fatura

merhabalar;

X firmadan malzeme alımı yaptık; ve bize ihraç kayıtlı ftr kestiler ( tevkifatlı oldugu söylendi bizde ona göre karsı tarafa ödeme yaptık Yüzde 9 hesap yaparak) Aynı tutarları kdv hariç şekli ile kıbrısa ftr düzenledik, ihracını yaptık.

Tutarları iletiyorum.12.021,26 +kdv 1.FTR... 54.695,34 TL+KDV 2.FTR...( bize kesilen ihraç kayıtlı faturalar)

burada merak ettiğim konu şu;
kdv1:2.163,83
kdv2:9.845.16
toplam: 12.008,99 TL

1.SORUM;BU TUTARIN , YARISI TARAFIMIZA ÖDENDİ(TEVKİFATLI OLDUGU İÇİN) DİĞER YARISINI X FİRMASI DEVLETE ÖDÜYOR? BU FTR DA KDV ALACAGIM 6.000 KÜSÜR.?

2. SORUM; KIBRIS BİZDEN, KDV İADESİNİ İSTER 12.008,99 TL Yİ. BEN BU DURUMU ONLARA NASIL İZAH EDERİM. YANİ SONUÇTA KDV BENİ İLGİLENDİREN KISIM ONLARI DEĞİL. VE BİZE ZATEN , ONLARA KESTİGİM FATURA KADAR ÖDEME YAPTILAR. HESAP SIFIR.YARIDMLARINIZI BEKLIYORUM.TEŞEKKÜRLER.

Sayın SENELL

Yapılan işlemlerinizin tamımı hatalı hatalı ihraç kayıtlı işlemlerde kdv fatura üzerinde gösterilir ama tahsil edilmez. Faturanın açıklamasına ''3065 sayılı Kdv Kanunun 11-1/c maddesine göre kdv tahsil edilmemiştir'' yazılır Siz malın ihracını yaptıktan sonra 3 ay içerisinde malı ihracat yapasınız. Gümrük Çıkış Beyannamesini X firmasına verirsiniz onlarda KDV iadesi talebinde bulunurlar. Sizde Kdv'nize tecil ve terkin dahilinde işlem yaparsınız.

Dolayısıyla yukardaki işlemlerin düzeltilmesi gerektiğinden ve yukarıdaki açıklamalardan diğer soruları cevaplamaya gerek yok

• Beğen
Etkileşimler: Orz