İhraç Kayıtlı Satış İçin....

selamlar;
KOSGEB Girişimcilik belgesi olan bir tanıdığım var. Onun üzerine bir şirket açmayı ve üretim yapıp başta ihraç Kayıtlı ileride inşallah direk ihracat yapmayı düşünüyoruz.

1. İhraç Kayıtlı satış yapmak için adi şirket yeterli olur mu? Yoksa Limited mi açmak gerekir ?
2. Tek Kişilik bir Limited açılabilir mi ?
3. Ben 4 yıllık mezunuyum. KOSGEB teknik eleman desteğinden faydalanmak adına maaşlı olarak çalışacağım. 3-5 ay sonra adi şirkete yada limştede ortak olabilir miyim ?
4. Limited ile adi şirket arasındaki vergi farklarını inceledim . Ancak gider gösterilebilecek kalemler Arasında bir fark var mı ? Bir üretim işletmesi için hangi faydalı olur ?
5.şimdi adi şirket açıp 3-5 ay sonra limitede dönüştürmek istersek kosgeb Girişimcilik desteği açısından bir sorun yaratır mı ?
Tşk

Son düzenleme:
Merhaba illa KOSGEB girişimcilik belgesi olan bir tandıdığınız üzerine açmanız şart değil. Kendi adınız tescilden sonra da kendiniz KOSGEB e üye olup teşvik ve desteklerden faydalanabilirsiniz.
1- İhraç kayıtlı satış için şahıs ya da sermaye şirketi açmak fark etmiyor. İhracat ve ihraç kayıtlı satış işlemleri için yapmanız gereken işlemler mevcut.
2- Tek kişilik ltd.şirket açabilirsiniz yeni ttk gereği.
3- ilk etapta faydalanırsınız. Sonrasında ortak olduğunuz işletmenizde sigortalı (4a statüsünde) olamazsınız.
4- Sorunuz uzunca konuşulması gereken bir konu. Mali müşavir ile destek almalısınız.
5- KOSGEB açısından herhangi bir sorun teşkil edeceğini sanmam. Önce şahıs firması açıp sonrasında ltd. dönüştürebilirsiniz.
İyi Çalışmalar.