fonradar

İhraç Kayıtlı Satış KDV Bey.Tahakkuk Ödemesi

Merhabalar, KDV Beyannamemizde İhraç Kayıtlı Satışımız var.

3.000 TL Hesaplanan KDV - 2.500 TL İndirilecek KDV = Normalde 500 TL KDV Ödemesi Çıkıyor.

Ancak İhraç Kayıtlı Satışımız 833,33 TL ve bundan dolayı (% 18 KDV Oranı) 150 TL Tecil KDV var.
Yani Ödenecek KDV 500 TL - Tecil KDv 150 TL = Ödenmesi Gereken KDV 350 TL olması gerekiyor.

Ve KDV Beyannamesi sonuç bölümünde zaten Tecil KDv 150 TL ve Ödenecek KDV 350 TL gözükmekte.
Yani benim ödemem NET KDV TUTARI 350 TL olması gerekiyor.,

Ancak Beyannameyi GİB ten onaylatıp, KDV Tahakkukunu elime aldığımda TAHAKKUKTA 500 TL ödeme çıktığı yazıyor, Tecil KDV olan 150 TL yi düşmeden tahakkuku çıkartıyor. Bunun sebebi nedir ? Hatalı bir durum var mıdır? Bankaya 500 TL mi ödeyeceğim yoksa , bankaya 350 TL mi ödemem gerekiyor ? Bankaya ödeme yaparken Tahakkuk tutarından kısmi ödeme yapmak mümkün mü, Bana pratik bir yol gösterir misiniz ? Bu uygulamada yeniyim yardımcı olmanızı rica ederim. Şimdiden tşk ler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
ihraç kayıtlıdan dolayı dosyanı teslim ettin mi maliyeye?
başvurunu yapmadığın için tahakkukta öyle gözükür ve tahsil eder.çünkü sen daha başvuru yapmamışsın ve ne alacağın ne alacağın tutar tam olarak kesin değil.

Cevap için tşk ler ancak bir şeyi anlayamadım, İhraç kayıtlı satışlarla ilgili tecil-terkin dosyasını vergi dairesine dilekçe ekinde verdikten sonra mı KDV beyannamesini vermem gerekiyor ? böyle olunca GİB E-Beyanname tahakkukunda otomatikman tecil kdv düşüpte mi kdv tahakkukunu çıkarıyor sistem ? İşlem sırasını biraz daha detaylı anlatır mısınız ? Neyi daha önce neyi daha sonra yapmam gerekiyor, Tşk ler, Saygılar...

Tahakkuk fisi bu sekilde cikar yaptigin herhangi bir hata bulunmuyor. Odemeni 350 tl ilarak yap ve ilgili evraklarini dosya halinde idareye ibraz et. Terkin islemin bir sorun olmaz ise yapilir.

Aşağıdaki İhraç Kayıtlı Satışlarla ilgili İşlem Sırası Doğru mudur?

1-) Önce KDV beyannamesini GİB İnternet Vergi Dairesinden veriyoruz, Tahakkuku alıyoruz. KDV Tahakkuku Ödemesi 3.600 TL ama ben Tecil KDV olan 2.100 TL yi düşüp, Ödememi 1.500 TL kısmi ödeme yapıyorum.
2-) Alıcı firma ihraç kayıtlı malı yurtdışı ettikten ve GÇB ile İhracat Faturalarını bize gönderdikten sonra ( ihraç kayıtlı satıştan itibaren 90 gün içinde) bizde İnternet Vergi Dairesinden KDV İade Giriş bölümünden İhraç Kayıtlı Satış Faturası Listesi doldurulup. Sisteme yüklenir (Sisteme başka bir şey yükleniyor mu bilmiyorum ?)
3-) GiB internet vergi dairesinden Liste yüklemelerine müteakip, yine aynı ekrandan "Sadece Tecil-Terkin İşlemi" diye bir seçenek var onu mu işaretleyip devam etmeliyim ?
4-) GiB İnt.Vergi dairesinden "Sadece Tecil-Terkin İşlemi" yaptıktan sonra akabinde Evrakları (Alıcı Firmanın GÇB, İhracat Faturasını) dilekçe ekinde vergi dairesine mi veriyoruz ?
5-) 1.500 TL ise İhracacatın gerçekleştiği dönemde iade alınacak tutarı almam için KDV İade sistemine İndirilecek KDV Listesinide girmem mi gerekiyor ?
İşlem sırası nasıl olacak, hata veya eksiğim var mıdır? GİB İnternet Vergi Dairesinden "TECİL-TERKİN" işlemleri nasıl yapılıyor, nelere dikkat etmek gerekiyor ? Yardımcı olanlara şimdiden çok çok tşk ler..
a2lG5O.jpg

Son düzenleme:

1-) Önce KDV beyannamesini GİB İnternet Vergi Dairesinden veriyoruz, Tahakkuku alıyoruz. KDV Tahakkuku Ödemesi 3.600 TL ama ben Tecil KDV olan 2.100 TL yi düşüp, Ödememi 1.500 TL kısmi ödeme yapıyorum.
2-) Alıcı firma ihraç kayıtlı malı yurtdışı ettikten ve GÇB ile İhracat Faturalarını bize gönderdikten sonra ( ihraç kayıtlı satıştan itibaren 90 gün içinde) bizde İnternet Vergi Dairesinden KDV İade Giriş bölümünden İhraç Kayıtlı Satış Faturası Listesi doldurulup. Sisteme yüklenir (Sisteme başka bir şey yükleniyor mu bilmiyorum ?)
3-) GiB internet vergi dairesinden Liste yüklemelerine müteakip, yine aynı ekrandan "Sadece Tecil-Terkin İşlemi" diye bir seçenek var onu mu işaretleyip devam etmeliyim ?
4-) GiB İnt.Vergi dairesinden "Sadece Tecil-Terkin İşlemi" yaptıktan sonra akabinde Evrakları (Alıcı Firmanın GÇB, İhracat Faturasını) dilekçe ekinde vergi dairesine mi veriyoruz ?
5-) 1.500 TL ise İhracacatın gerçekleştiği dönemde iade alınacak tutarı almam için KDV İade sistemine İndirilecek KDV Listesinide girmem mi gerekiyor ?
İşlem sırası nasıl olacak, hata veya eksiğim var mıdır? GİB İnternet Vergi Dairesinden "TECİL-TERKİN" işlemleri nasıl yapılıyor, nelere dikkat etmek gerekiyor ? Yardımcı olanlara şimdiden çok çok tşk ler..

RorZAn

RorZAn

İHRAÇ KAYILI OLARAK SATMIŞ OLDUĞUN MALLARIN İHRACATÇI TARAFINDAN İHRACATI (90 GÜN ) İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞMİŞ İSE, İHRACATÇI FİRMADAN;

- İHRACAT FATURASI
- GÜMRÜK ÇIKIŞ BEYANNAMESİ (ONAYLI-NOTER VEYA YMM)
- İMALATÇI BELGESİ ( TAHHÜTNAME) EVRAKLARINI ALARAK.

- İHRAÇ KAYITLI DİLEKÇE HAZIRLAYIP
- İHRACAT FATURASI
- GÜMRÜK ÇIKIŞ BEYANNAMESİ
- İMALATÇI BELGESİ ( TAHHÜTNAME)

ŞEKLİNDE 3 NÜSHA HAZIRLAYIP VERGİ DAİRESİ TESLİM EDİYORUZ. (KDV İADE SERVİSİNE)

KOLAY GELSİN. SORUN SORUNLARIN VAR İSE

[email protected]'ten ulaşabilirsiniz.