İhraç Kayıtlı Satışların Kdv İadesi

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
90
Konum
istanbul
Sayın forum üyeleri
95 nolu kdv genel tebliği çıktıktan sonra ihraç kayıtlı satışlar için yüklenilen kdv nin iadesi konusunda kdv beyannamesinde bazı değişiklikler yapıldı. Eski sistemde bu dönemde ihracatı gerçekleşen ihraç kayıtlı satışlar için yüklenilen kdv iadesi sütunu çıkarıldı. İhraç kayıtlı satışlar intaç tarihinde değil de satışın yapıldığı dönemde iade edilmesi gereken sütununa eklenmesi gerekmektedir. İade talebi de mal yurtdışı edildiği zaman yapılacaktır.

1. Yeni ebeyanname programında ihraç kayıtlı satış için yüklenilen kdv nin iadesi olduğu zaman iade edilen kdv sütununda herhangi bir rakam çıkmıyor.

2. Bundan önceki dönemde ihraç kayıtlı satış yapılıp bu mal bu dönemde yurtdışı edilmiş ise bunun için yüklenilen kdv nin iadesi beyannamede yeni değişikliklerden sonra gösterilemeyecek. Bu kdv yi nasıl iade isteyeceğiz. Ait olduğu döneme düzeltme mi vermek gerekir?

Hayırlı işler dileğiyle...
SMMM Mehmet Yalçın
 
Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
362
95 seri nolu tebliğle yapılan değişiklikten sonra,

ihracatın gerçekleştiği dönemde,

bir dilekçe ile iade istenmektedir. KDV beyannamesine gerçekleşen ihracatla ilgili bir bilgi yazılmıyor.

Dilekçe ekinede, yüklenilen KDV listesi, gümrük beyanname onaylı suretleri, mahsubu istenilen vergi varsa tahakkuk fotokopisi, SSK borcuna mahsup isteniyorsa SSK dan alınan borç dökümü konuluyor.
 

Benzer konular

Üst