ihracat hakkında

Merhaba

ihracat konusunda kısaca bildiklerinizi paylaşırsanız sevinirim?

İhracat nedir nasıl yapılır gerekli evraklar nakliyecisi gümrükçüsü vergi dairesi nasıl çalışır her biri evrak olarak ne ister yani buralarda işler nasıl yürür

Sayın Didem hanım,

forum içinde ihracatla ilgili bilgiler mevcut. Lütfen daha detaylı sorarsanız ayrıntılı cevap verebiliriz. Çünkü ihracat çok kapsamlı, sizin neyi sorduğunuz anlaşılmıyor. Lütfen detay?

Saygılarımla

Sayın Melek Hm.

Şimdi yeterince açık olmuştur diye düşünüyorum

ihracat, kısaca gerçek yada tüzel kişilerin yurtdışına sattıkları mal veya hizmetlerdir. İhracat'da kdv %0 dır ve ihracatı teşvik için kdv iadesi uygulaması vardır. ihracat da bir satışdır. yurtiçi satışla arasında en önemli fark fatura yabancı para cinsinden kesilecek, işlemler o günkü tcmb döviz alış kurundan değerlenecek, kdv tahakkuk ettirilmeyecek ve varsa ödenen kdv'ler iade talep edilebilinecektir. Şayet siz imalatçıdan kdv istisnalı fatura aldıysanız 90 gün içinde gçb.nin noter tasdikli fotokopisini imalatçınıza göndermeniz gerekmektedir. birde üretim yapıyorsanız diib. belgesi olması durumunda imal ettiğiniz ürünlerin yüklendiğiniz kdv. kadar iade isteme hakkınız bulunmaktadır. diğer bütün işlemler yurtiçi td. muhasebe kayıtlarıyla aynı.

Yukarıda konuyu özetlemeye çalıştım, eğer daha fazla bilgi edinmek isterseniz, yine forum içinde üstadların tavsiye ettiği kitaplar mevcut. Ordan çok daha fazla detay öğrenebileceğinizi sanıyorum, fakat uygulamada takıldığınız olduğunda forum size yardım edecektir.

Kolay gelsin,

Saygılarımla