fonradar

İhracat KDV İadesi Hakkında

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Bir A.Ş. mükellefim 2016 yılında ihracata başlayacak ve yüksek tutarlarda KDV iadesi talep edecektir
1 - KDV iade alacağından başka firmaya ait SSK ve vergi borçları mahsup edilir mi?
2 - KDV iade alacağı ,ortaklarının aynı olduğu başka firmanın vergi ve ssk borcuna mahsup işlemi yapılabilinir mi?
3- İhracatta nakit iade talebinde YMM raporu ile istenebilecek tutar ne kadardır ve bu tutar aylık mı? yıllık mıdır?
4- İhracattan dolayı KDV iadesinde YMM ile yıl başında tam tasdik sözleşmesi düzenlendiğinde KDV iadesi nakit olarak YMM raporu ile üst sınır olmadan alınabilir mi?
5- 2016 Ocak döneminden itibaren İhracat ve aynı zamanda KDV iade talep başlanacak peki firmanın 2016 ocak döneminden önceki dönemleri vergi dairesi açısından incelenir mi? yani dikkate alınır mı?
Saygılar

1-üçüncü kişilere mahsup artık yapılamıyor.
2-üçüncü kişilere ortaklar ve onların şirketleri de dahil.
3-2015 yılı için 5000 tl ye kadar olan iadelerde ymm raporu aranmaz. aylık.
4-tam tasdik sözleşmesi olan ymm niz aynı zamanda bu sözleşmeyle kdv iade raporu da yazabilir. tabi ymm ile fiyat anlaşmanız bu şeklide farklı olacaktır.
5-daha önce ihracatınız hiç olmadıysa, ilk iadenizde ihracat yoklaması yapılacaktır. önceki dönemlerden yüklenim falan olursa, yüklenilen dönemde kısmi olarak incelenmiş olur. bunun dışında özellikle yapılan bir önceki dönem incelemesi yoktur.

Üstat teşekkürler
YMM ile tam tasdik sözleşmesi olmadan sadece YMM raporu ile nakit iade de sınır varmıdır? varsa aylık mı? yıllık mı? Saygılar

Kemal bey verdiginiz bilgilerde düzeltme yapmak istedim tam tasdik sözleşmesiyle kdv iade raporu yazılamaz bunun için ayrı bir sözleşme düzenlemek gerekir mükellef ile süresinde tam tasdik sözleşmesi yapılmadıysa kdv iadelerinde üst sınır(aylık) bulunmaktadır.
İyi çalışmalar.

yeni konu açmak istemedim.

Nakit iade talebinde bulundak internet üzerinden banka bilgimizide girdik. Muhasebe bizden ayrıca banka bilgimizin yazdığı dilekçe istiyor nasıl bir dilekçe yazmalıyım.

yeni konu açmak istemedim.

Nakit iade talebinde bulundak internet üzerinden banka bilgimizide girdik. Muhasebe bizden ayrıca banka bilgimizin yazdığı dilekçe istiyor nasıl bir dilekçe yazmalıyım.

.................DAİRESİ MÜDÜRLÜĞܒNE 28.01.2016
İSTANBUL

KONU : 2015/12 hesap dönemi KDV iade Alacağımızın Nakden iade Talebi

Dairenizin .......................... sicil numaralı kurumlar vergisi mükellefiyiz.

Şirketimizin dairenizden 2015/12 hesap döneminden KDV iade alacağımız bulunmaktadır.
KDV iade alacağımızı, ............Bankası IBAN ............................................................. nolu hesabımıza nakden iadesi yapılmasını arz ederiz.

Saygılarımızla

arkadaşlar yeni konu açmak istemedim sorum benzer olduğu için. ymm ve inceleme olmaksızın istenen ve mahsuben girilen iadenin bir kısmı mahsup edildikten sonra kalan kısmını ilerleyen zamanlarda nakden iade nasıl alabiliyoruz?