İhracat KDV İadesi

Üyelik
6 Şub 2012
Mesajlar
230
Konum
istanbul
Günaydın,
İhracatlarımızda bazen ürünlerde hata olduğu için bir kısım ürünü ithalatçı firma geri gönderiyor Kati İthalle bedelsiz olarak. Bedelsiz geldiği için sadece İhtalat masraflarını gösteriyoruz. (Ardiye,Ordino vs.) firmamızda ürünleri tamir ettiğinde tekrar bedelsiz olarak ihracatını yapıyor. GÇB nin bedeli olmadığı için herhangi bir bedel gelmeyecek, gelir olmaması gerek, ama KDV iadesi işlemlerinde adınıza çıkan bütün beyannameleri maliye bakanlığı gördüğü için KDV iadesi risk analiz raporunda bu beyanname normal bir ihracat gibi işlem görünüyor. Nasıl bir muhasebe kaydı yapılmalı, Gelen bedelsiz İthalat iade gibi düşülüp üzerinde yazan emsal bedel ve kur ile satıştan iade olarak 610 ve 120 den düşülmeli mal tamir olduktan sonra giden ürün tekrar gelirmi kaydedilmeli
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,871
Konum
ADANA
Ynt: İhracat KDV İadesi

1. Yanlışınız geri gelen eşyayı niçin kati ithal yapıyorsunuz. Geri gelen eşyayı ihracat beyannamesi ile irtibatlandırarak geçici kabul yoluyla (tekrar ihraç edilmek üzere) ithal etmeniz gerekir. Bu şekilde yapılırsa tekrar ihraç edilmesi durumunda vergi dairesine durumu dilekçe ile izah edebilirsiniz. Büyük bir ihtimalle kati ithalatın formaliteleri geçici ithalata göre daha kolay olduğu için gümrük müşaviriniz bu yolu seçiyor.
2.İthalatı kati yaptığınıza göre mal bedeli+ithalat masraflarını maliyet olarak kaydedersiniz. İhracatı da normal bir satış gibi kayıtlarınıza aldığınızda vergi dairesinde bir sorun çıkmaz.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,871
Konum
ADANA
Ynt: İhracat KDV İadesi

Sorun olmaz. Geri gelen eşya 100 usd/ ihraç faturası da 100 usd olduğunu düşünürsek cari hesapta kapanmış olur.
 

Benzer konular

Üst