fonradar

İhracat Komisyon Faturası

BJK

Yapılan ihracattan dolayı yurt dışındaki aracı firma komisyon faturası kesiyor.Bu durumda döviz olarak kesilen 1000 dolar komisyon faturasını nasıl muhasebeleştirebiliriz.Vergi dairesine kdv1 ve kdv2 ödemesi olacak mı?
Teşekkür ederim.

Ynt: ihracat komisyon faturası

Buna göre, yurt dışında mukim kişi veya kuruluşlara yapılan;

Her nevi komisyon ödemeleri,

Yurt dışında yapılan ilan veya reklam bedeli ödemeleri,

Yurt dışında gerçekleşen taşıma bedeli ödemeleri,

Sigorta primi ödemeleri,

Yurt dışında yaptırılan fason iş bedeli ödemeleri,

Gözetim ücreti ödemeleri,

Yurt dışı seyahatlerde ortaya çıkan ödemeler (otel, lokanta, ulaşım, haberleşme vs.),

Fuar katılım ücreti ödemeleri,

Uydu kirası ödemeleri,
ile sair benzeri ödemeler, ?ticarî? nitelikli olduklarından stopaj kapsamına girmemektedirler.

yani stopaj yoktur
ayrıca ihracat ile ilgili olduğundan kdv sorumluluğuda yoktur
faturayı normal kur ile tl ye çevirip kayıt edeceksiniz

Ynt: İhracat Komisyon Faturası

Sonuç aynı olsa da gerekçe açısından şöyle düşünüyorum.

Burada ihracattan dolayı kdv sorumluluğunun olmaması değil, hizmetin KDV'nin konusuna girmemesi söz konusu.

Yurtdışı firma ihracata aracılık ediyor. Yaptığı bu hizmetin KDV'nin konusuna girmesi için hizmetin Türkiye'de yapılması gerekli.

Türkiye'de yapılmanın şartı da hizmetin Türkiye'de yapılması veya hizmetten Türkiye'de faydalanılması.

Burada hizmetten Türkiye'de değil yurtdışında faydalanılıyor. Dolayısıyla KDV'nin konusuna giren bir hizmet söz konusu değil.

İhracat istisnasının söz konusu olması için hizmeti verenin Türkiye'deki mükellef olması lazım. Burada hizmeti veren yurtdışı firma olduğu için verilen komisyon hizmeti hizmet ihracı kapsamında değildir.

Ynt: İhracat Komisyon Faturası

Merhaba. Ben Türkiyede bir üniversite öğrencisiyim. Yabancı uyrukluyum. Normalde çalışma iznimiz de yok. Fakat ben kendi bireysel girişimimle bizim ülkede Türkiyedeki bir üretici ve aynı zamanda bir ihracatçı firma için uzun vadede çalışacak, onların ürünlerini bizim ülkede dağıtımını yapacak bir müşteri buldum. Türk firmasıyla komisyon üzerinden çalışmak için anlaştık. Yani benim bulduğum müşterinin vereceği sipariş tutarının üzerinden %2 komisyon vereceklerdi. Fakat bunun için benim komisyon faturasını kesmemi istiyorlar. Ben yabancı uyruklu öğrenci olarak komisyon faturası kesebilecek miyim? Bunun için neler lazım? Veya komisyon faturasını kesebilmem için illa ki ticari ünvanımın ve TC vatandaşı olmam mı gerekiyor? Ama ben sonuçta bu ülkeye döviz kazandırıyorum, neden bu konuda bir kolaylık sağlanmıyor?

Lütfen izah eder misiniz?