fonradar

İhracatçı-İmalatçı %1 Vergi İndirimi

İlgili KV tebliği kapsamında ihracatçılara-imalatçılara 1 puan vergi indirimi sağlanmakta. Sanayi sicil belgesi olan ve bu kapsamda kendi bünyesinde imalat işlemi yapan firmanın, dışarıya yaptığı fason üretim imalat geliri sayılır ve indirim uygulanacak matrah rakamına dahil edilir mi? Yoksa hizmet geliri sayılacağı için hariç mi tutulur? Ben indirime konu olmayacağı düşüncesindeyim.

İlgili KV tebliği kapsamında ihracatçılara-imalatçılara 1 puan vergi indirimi sağlanmakta. Sanayi sicil belgesi olan ve bu kapsamda kendi bünyesinde imalat işlemi yapan firmanın, dışarıya yaptığı fason üretim imalat geliri sayılır ve indirim uygulanacak matrah rakamına dahil edilir mi? Yoksa hizmet geliri sayılacağı için hariç mi tutulur? Ben indirime konu olmayacağı düşüncesindeyim.
Sayin denetcideniz

İhracat Yapan Kurumların Kurumlar Vergisi Oranının 1 Puan İndirimli Uygulanması​

⎯ İhracat yapan kurumların münhasıran ihracattan elde ettikleri kazançlarına

⎯ Sanayi sicil belgesini haiz ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumların münhasıran üretim faaliyetinden elde ettikleri kazançlarına,

1 Ocak 2022 tarihinden, özel hesap dönemine tabi olan mükelleflerde 2022 takvim yılında başlayan özel hesap döneminin başından itibaren elde edilen kazançlara uygulanmak üzere kurumlar vergisi oranının 1 puan indirimli uygulanmasına yönelik düzenlemede bulunulmuştur

Buna gore:

⎯ İhracat ve üretimden elde edilen kazançlar için kurumlar vergisi oranının 1 puan indirimli uygulanmasına yönelik düzenlemeden 17 Mayıs 2022 (süre uzatımı ile 20 Mayıs 2022) tarihine kadar verilmesi gereken 2022 yılı 1. Dönem Kurum Geçici Vergi Beyannamelerinde yararlanılacaktır.

⎯ Mükelleflerin ihracat faaliyetlerinin yanı sıra diğer faaliyetlerinden elde ettiği kazançlarının da bulunması halinde ihracattan kaynaklanan ve 1 puan indirim uygulanacak matrah, ihracattan elde edilen kazancın ticari bilanço karına oranlanması suretiyle tespit edilecektir. 1 puan indirim uygulanacak kazanç tutarı, gerek ihracattan elde edilen kazancı gerekse ilgili dönem safi kurum kazancını aşamayacaktır.

⎯ Sanayi sicil belgesini haiz olan ve fiilen üretim faaliyetiyle iştigal eden kurumlar, münhasıran bu üretim faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlarına kurumlar vergisi oranını 1 puan indirimli uygulayabileceklerdir.

⎯ Üretim ve ihracattan elde edilen kazanç, safi kurum kazancını aşamayacaktır.

⎯ Kanunun 32/A maddesi kapsamındaki indirimli vergi oranı, 1 puanlık indirimden sonra uygulanacaktır.

⎯ Üretim faaliyetinden elde edilen kazanca, kurumlar vergisi oranının 1 puan indirimli olarak uygulanması halinde, bu kazancın ihracata isabet eden kısmına ikinci defa indirime yol açacak şekilde ayrıca 1 puan indirim uygulanmayacaktır.

Yukarida sayilan sartlarda , dışarıya yapilan fason üretim ile ilgili imalat geliri sayılıp sayilmayacagi ve indirim uygulanip uygulanmayacagindan

fason üretiminden eldde edilen gelir indirime konu edilmez