İhracatçılar İçin Uygulanan Götürü Gider Uygulaması

• Konbuyu başlatan TAMER00
  • Başlangıç tarihi
T

TAMER00

Ziyaretçi
Bildiğiniz üzere ihracatçılara tanınan imkanlardan bir tanesi de götürü gider uygulaması. benim sorum şu olacak. götürü gider uygulayabilmek için firma yetkililerinin yurtdışına çıktığı zamana denk gelecek şekilde iş avansı çıkıyorum. daha sonrasında ise iş avansı hesabını yurtdışı ihracat gideri hesabıyla kapatıyorum. fakat bunu tevsik edici bir belge oluşturamıyorum. bu uygulamadan yararlanan arkadaşlar var ise kendi yapmış oldukları işlemlerden biraz bahsedebilir mi? atıyorum 60 milyar liralık yaralanabileceğim bir götürü gider varsa bunu normal bir masraf listesi gibi düzenleyip tek tek izahatini yapacakmıyım?

Ynt: İhracatçılar İçin Uygulanan Götürü Gider Uygulaması

FOB döviz tutarının %0,5 ine kadar tutarı belgesiz gider yazabilirsiniz. Yurtdışına çıkan firma yetkililerinden dönüşlerinde " Yurtdışında ....... usd (eur vs) belgesiz masrafım olmuştur tarafıma ödenmesi" şeklinde bir yazı alıp onu işleme koyabilirsiniz.
Buna ek olarak normal yurtdışı harcırah bordrosu da yapabilir, gider kaydedebilirsiniz.

Bu masraf borsrosunda bütün bu giderleri tek tek gösterebilmem çok zor. (Üç ay içinde 60.000 ytl)Hayal gücümü kullanıp sayfalar dolusu bordro yaratmam gerek. Bunun kolay yolunu bilen var mı içinizde?

İfademi yanlış anlamışsınız. Bu giderleri tek tek göstermeyeceksiniz. Yanıtımdaki gibi bir yazı alıp o yazıya dayanarak gider yazacaksınız.
Harcırah bordrosunun götürü giderle bir ilgisi yok. Harcırah bordrosu gidilen ülke ve kalınan günle orantılı olarak aynı yurtiçi gündeliklerinde olduğu gibi gider yazabileceğiniz bir işlemdir. Harcırah bordrosu yapmak zorunda değilsiiz.

bizde ihracat yapan bir firmayız ve her ay sonunda ihracat hesabında biriken tutar üzerinden binde 5 oranında götürümihracat gideri tahakkuk edip. uygun bir zamandada ortaklara ödeme çıkıyorum