fonradar

İhracatta Götürü Gider Uygulaması İçin Şirketten Nasıl Bir Yazı Alınmalıdır ?

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Firma sadece ihracat yapmakta ve cirosu 15 milyon civarıdır
Götürü gider sınırı % 5 den 75.000 TL dir
Firma yaklaşık 67.000 TL belgesiz harcaması olduğunu belirtmiş ve buna göre kurumlar vergisinden indirim yapılmasını talep etmiştir
Bu indirimi yapacak müşavir olarak firmadan bu belgesiz harcama ile ilgili nasıl bir belge istenmeli ve kayıt nasıl yapılmalıdır?
Örneğin;
...... A.Ş. firmamız ihracat işlemleri ile ilgili olarak 2021 yılında belgesiz harcamaları toplamı 67.000 TL olup bu tutarın muhasebe kayıtlarına alınmasına karar vermiştir.
Yapılan harcamalar şirketin ortak ve yönetim kurulu üyeleri olan Ahmet ve Ali tarafından karşılanmış olup ortakların alacaklaırna işlenmesi ve demenin şirket tarafından uygun olan bir dönemde yapılması kararlaştırılmıştır.
YK Üyesi Ahmet - İmza
YK Üyesi Ali - İmza

Bu durumda muhasebe kaydı da
31.12.2021

760................67.000 TL Borç
331..............................................................67.000 TL Alacak

Merhaba
Belgesiz harcamalar bu şekilde giderleştirilebiliyor muymuş,ne güzel :)
Bu 67 bin liranın dökümünü yapın bakalım bana. :)

Sn.SerhanSerhan, Yönetim kurulu kararı ile yapmanız uygundur. Ben aylık olarak yapıyorum Yön.Kur.Başkanından Muhasebe Müdürlüğüne hitaben Ocak/2022 döneminde belgesini alamadığım ...... usd ihracat masrafım olmuştur. Cari hesabıma alacak kaydedilmesini rica ederim. "şeklinde yazı alıyorum. Yalnız FOB tutarın binde beşini hesaplayacaksınız unutmayınız.

Götürü gider uygulamasıyle ilgili detayları ekli çalışmada görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• İhracatta Götürü Gider Uygulaması.pdf
    302.3 KB · Görüntüleme: 11