fonradar

İhracatta Yüklenilen KDV (2)

butterfly effect

Tanınmış Üye
Tartışmalar sebebiyle Azob kardeş istediği cevabı alamadığından soruyu bir de ben yinelemek istedim.

ihracata ilişkin yüklenilen kdv listesi nasıl oluşturulur.ihracat tutarının belli bir yüzdesinin alındığını söyleniyor.bu konudaki bilgilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

@butterfly effect,

Bir önceki başlıkta "İade alınacak KDV tutarının, en fazla ihracat tutarının genel vergi oranı ile çarpılması sonucu bulunacak tutardan fazla olunamayacağı" görüşleri mevcuttu. Ben de bu görüşte olan arkadaşların görüşünün dayanağının 24 seri nolu KDV Genel Tebliğinin E bölümündeki açıklamalardan kaynaklandığını belirtmek amacıyla, anılan tebliğin ilgili bölümünü cevabımda belirtmiş, ancak, bu görüşün doğru olup olmadığı konusunda herhangi bir görüş belirtmemiştim. Bundan dolayı maalesef başıma gelmeyen kalmadı!

Bu nedenle, bende kendi görüşlerimi açıklayayım:

1- İade alınacak KDV tutarının hesaplanmasında ihraç edilen mala ait KDV yüklenimleri yanında, genel idare giderleri ve Amortismana tabi iktisadi kıymetlerden (ATİK) iade alınacak KDV'ye pay verilebilir.

2- Ancak; ATİK'lerden pay verilmişse, ATİK dahil iade edilecek tutar, ihraç bedelinin normal KDV oranı ile çarpılması sonucu bulunan tutardan fazla olamaz.

3- 2. maddedeki durum gerçekleşmediği müddetçe, Katma Değer Vergisi Kanunu'nda, ihracata konu işlem bedelinin %18'i aşan kısmına, KDV iadesi yapılamayacağına dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır.

Ancak; Maliye, ihracata konu işlem bedelinin %18'i aşan kısmına iade isteyen mükelleflere haksız KDV iadesi aldığını öne sürerek vergi cezaları kesmiştir.

Maliyenin ihracata konu işlem bedelinin %18'i aşan kısmına iade alınabileceğine dair Özelgesi

Saygılarımla.

Meslektaşım @butterfly effect,

İhracatta bazı özel istisnai durumlar hariç iade istenilebilecek KDV ihraç edilen mal için malın alımı,nakliyesi vs maliyetini oluşturan tüm girdiler ve ihracatının gerçekleştirlebilmesi amacı ile katlanılan tür giderler için yurt içinde yerleşik firmalara ödenen KDV'ler ve ihraç dönemindeki genel giderler ile ATİK alışlarından ihracata isabet eden oran(24 Nolu tebliğ ile genel iade rakamı içinde yüzde 10 luk bir üst limit konulmuştur) kadardır yani basit bir örnekle..

örneğin ihraç edilen 1000 adet gömlek için istenecek KDV iadesi şu kısımlardan olşabilir.

1-X firmasından x nolu fatura ile alınmış 800 MT Kumaş
2-X firmasından x nolu fatura ile alınmış 7000 adet düğme
3-X firmasından x nolu fatura ile alınmış 50 MT tela
4-X firmasından x nolu fatura ile alınmış 60 bobin iplik
5-X firmasına x nolu fatura ile yaptırılan 600 adetlik dikim fasonu
6-X gümrükçüsüne gümrükleme için ödenen X lira
7-Bu ihracatın ciro ile oranlaması sonucu bulunacak oran dahilinde
Genel giderlere ilişkin ödenen KDV'ler
VS..(tabiki daha eklenecek birçok kalem vardır örnek teşkil etmesi
bakımından bu kadar yazdım)

Görülüceği üzere bu 1000 adet gömleğin üretimi ve ihracatı için katlanılan tüm alış ve giderlere ödenen KDV ler ihracatın gerçekleştiği dönem beyannamesinde iade KDV olarak istenebilir.
Yani öz bi anlatımla KDV iadesi, gelişmiş ülkelerde de uygulanan dolaylı olarak yansıtma usulü ile nihai tüketicinin muhatap alındığı bir vergi olan KDV'nin mal ve hizmetin iştigalini yapan mükellef tarafından istisna yada indirimli oran uygulanan teslimleri dolayısıyla karşı tarafa yansıtamadığı verginin iadesidir..

Örneğin ihracat istisnasında ihracat bedelleri KDV den istisna olduğu için mükellef ihraç malını alırken ödediği KDV yi karşı taraftan alamadığı için hazineden geri almaktadır..Genel Olarak iadenin mantığı budur ve iade hesaplanırken herhangi bir yüzde uygulanması söz konusu değildir ancak,
ilk paragrafımda da belirttiğim gibi bazı istisnai ve Extrem durumlarda farkı hesaplama teknikleri söz konusudur..

Örneğin iade hakkı sarkan 61 ve 43 GT kapsamında Yolcu beraberi teslimler,ihraç kayıtlı teslimler,indirimli orana tabi işlemler vs..

bir örnek vermek gerekirse 61 GT kapsamında YBT'ler özel faturanın gümrük ve Muayene memuru onaylı sureti,Banka yada Katılım Bankası tarafından ilgili faturaya istinaden dövizin satıldığını tevsik eden DAB temin edilebildiği dönemde iade hakkı doğar ve bu şartların oluştuğu tarih eğer özel faturanın tanzim tarihini kapsayan KDV beyannamesinin verileceği son gün dahil temin edilemeişse iade sarkar ve ertesi dönemlerde alt yüklenime bakılmaksızın özel fatura dolayısıyla tanzim döneminde hesaplanan KDV nin tamamı mükellefe iade edilir..yani eğer 1000 YTL lik bi özel fatura kesmişseniz ve 180 YTL kdv hesaplamışsanız tamamını iade alabilirsiniz..İhraç Kayıtlı teslim ve indirimli orana tabi işlemlerde de bitakım istisnai durumlar söz konusudur bunlar ve bunun gibi bazı ektrem durumlar haricinde KDV iadesi temel bir mantığa dayanmaktadır ve oldukça basit bir uygulamadır..

Size Yüklenilen Kdv listesi,İndirilecek KDV listesi,Mal Alışları Listesi,Satış Faturaları Listesi,GÇB Listesi ve İstisna Şartları Bu dönem oluşan Özel Faturalara ilişkin listeleri içeren ve yüklenilen kdv listesinde iade istediğiniz faturaların kalanlarını dönemlik olarak iade rakamlarınızı ve kalan faturalarını vs gösterebilen komplike bir EXCEL çalışmasının linkini vereyim istifade edersiniz..Yanlız ilk kullanımlarda biraz düşüm olayları karışık gelebilir isterseniz daha sonra size yardımcı olmaya çalışırım..çalışma mantığı iadeye konu olabilecek her faturayı sisteme bir kez giriyorsunuz ve o fatura bir kod alıyor artık o faturayı bitene kadar sistem üzerinden takip edebiliyor ve yüklenilen KDV listenize sadece o fatura kodunu girerek bilgilerini alabiliyorsunuz...

www.bilgipark.com\engin\IADE.zip

sözcük hatalarım vs olduysa özür bayağı yazdım çünkü,umarım yararlı olabilmişimdir...

Tüm Meslektaşlara İyi Çalışmalar,Başarılar

Sayın Şükrü ERGÜL sonunda aynı kanıya vardığımıza sevindim baştan beri benim sizin şuan söylediklerinizden başka bir tezim yoktu.

yanlızca,

"Ancak; Maliye, ihracata konu işlem bedelinin %18'i aşan kısmına iade isteyen mükelleflere haksız KDV iadesi aldığını öne sürerek vergi cezaları kesmiştir"
Kısımı ile alakalı olarak ticari hayatın sirkülasyonu içinde bunların olabildiğini ve normal olduğunu, Kıymetli maden ihracatı ile yakından ilgili biri olarak sürekli bu işle uğraştığımı maden bedellerinin yükselip düşmesinde bu olayın yaşandığını bunu da idarenin gayet normal karşıladığını (ben bu yüzden bırakın Ceza yemeyi yıllardır bir kez bile eleştri duymadım hiç bir YMM üstad yada denetim elemanından ) güzel bir örnekle açıklamaya çalışmıştım önceki forumda görüleceği üzere..

olayın tartışma boyutuna gelmesine bende bi mana veremedim..
Neyseki ortak bi noktada buluşulduğuna sevindim..

Herkese İyi Akşamlar,İyi Çalışmalar

Merhaba,topicde hiç ses seda çıkmamış..problem halloldumu arkadaşlar,çözüme ulaştıkmı..

iyi çalışmalar

accounter' Alıntı:
Size Yüklenilen Kdv listesi,İndirilecek KDV listesi,Mal Alışları Listesi,Satış Faturaları Listesi,GÇB Listesi ve İstisna Şartları Bu dönem oluşan Özel Faturalara ilişkin listeleri içeren ve yüklenilen kdv listesinde iade istediğiniz faturaların kalanlarını dönemlik olarak iade rakamlarınızı ve kalan faturalarını vs gösterebilen komplike bir EXCEL çalışmasının linkini vereyim istifade edersiniz..Yanlız ilk kullanımlarda biraz düşüm olayları karışık gelebilir isterseniz daha sonra size yardımcı olmaya çalışırım..çalışma mantığı iadeye konu olabilecek her faturayı sisteme bir kez giriyorsunuz ve o fatura bir kod alıyor artık o faturayı bitene kadar sistem üzerinden takip edebiliyor ve yüklenilen KDV listenize sadece o fatura kodunu girerek bilgilerini alabiliyorsunuz...

www.bilgipark.com\engin\IADE.zip

Sayın accounter ilgili siteye ulaşamıyorum. Adres yanlış olabilir mi. Yüklenilen Kdv listesini excel olarak almam mümkün mü sizden..

Teşekkürler,

Sayın accounter ilgili siteye ulaşamıyorum. Adres yanlış olabilir mi. Yüklenilen Kdv listesini excel olarak almam mümkün mü sizden..

Fatma hanım aşağıdaki adresi tam olarak Browserinize kopyala yapıştır yaparsanız problem çıkmaz,link hala mevcut,Url Komutu mesajda çalışmadığından direk link veremedim,iyi çalışmalar

http://www.bilgipark.com\engin\iade.zip

Sayın accounter, öncelikle teşekkürler.

Deniyorum ancak, sonuç alamıyorum. Ya şu an sayfada bir sorun var, ya da bizim sistemimizle alakalı bir sorun var.

Önümüzdeki günlerde tekrar deneyeceğim.

Tekrar teşekkürler,