İhracattan Kaynaklanan KDV İadesi Hakkında !

alanon

Katkı Sunan Üye
Öncelikle tüm arkadaşlara kolaylıklar dilerim.

Benim sorum 12/2012 ayında alınan bir malın 01/2013 ayında ihraç edilmesi ile ilgilidir.

İnternet ortamında yer alan gümrük çıkış beyannameleri listesi, satış faturaları listesi, yüklenilen kadv listesi ve indirilecek kdv listelerini excel formatında indirdim ve doldurdum.
Ancak yaptığım işlemlerin doğruluğunu birde sizden teyit etmek istedim yardımcı olursanız sevinirim.

* gümrük çıkış beyannameleri listesi
İstenilen bilgileri yazdım.

*Satış faturaları listesi
Buraya sadece gümrüğe verilen malın satış faturası bilgilerini yazdım.

*Yüklenilen kdv listesi
Buraya sadece ihraç edilen malın alış faturasını ekledim.
(harici masraf vb. fatura yoktur)

*İndirilecek kdv listesi
Burayada malın alış faturasının olduğu beyanname (12/12) tarihine ait olan tüm indirilecek KDV içeren faturaları ekledim. (malın çıkış ayı 01/13 dekileride ekleyecekmiyim)

Şimdiden teşekkür ederim.

İadeyi ocak ayında isteğiniz için İndirilecek kdv listesinde yalnız ocak ayı alışlarını göstermeniz gerekir. Yüklenilen kdv listesinde önceki ay veya aylara ait girdi faturaları yazılabilir.

Bülent bey, çok teşekkür ederim :) her hangi bir girdi yok firma aracılık gibi bir şey yapıyor nakliye sigorta vb. hiç bir masrafı yoktur.

Tekrar teşekkürler ilgili düzeltmeyi yapacağım.

aynı durum mart ayında mazleme aldık bu mazlmeyi nisan da ihraç ettik bu durumda indirilecek kdv listesine sadece nisan ayı mı yazılacak.
mart ayı alınan malzeme kdv i sadace yüklenilen lşstesine mi eklenecek. bu arada mart alınan malzemenin bir kısımı ihraç edildi ise yüklenilen kdv kısmında ihraç edilen kısmın kdv tutarı bünyeye giren malın kdvi sütununa mı yazılacak

Mart ayında alınan malzeme, yine mart ayı indirilecek listesine yazılacak.
Son soru evet.