fonradar

İhtarname

Sorum şöyle olacak
06-07-08 nisan tarihlerinde işe gelmiyen bir personelimiz için işyerinde tutanak tutup noterden ihtarname çektik bu gün ayın 21 ve ozamandan beri işyerine gelmedi sorgulama yaptığımda ihtarnamenin daha adamın eline ulaşmadığı gözüküyor bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor

Ynt: İhtarname

Arkadaşlar konuyu yanlış yere açmışım doğru yere taşıyabilirmisiniz teşekkürler...

9-10-11 içinde işe gelmedi tutanağı tutun ve 11/04 itibari ile işten çıkarın. Eğer noter yazısını işçinin size verdiği en son ikametgah belgesine gönderdi iseniz sorun çıkmaz. Taşındı ise size yeni adresini gösterir belge getirmesi gerekirdi.

bence çıkışını verin
2 şahit ile aramadan haber vermeden gelmediği için 3.gün sonuna çıkışı verin
hem resmi ikametgahına yapılmış ihtarname halen nasıl gitmedi anlamadım
yani adam ortadan kaybolsa ihtarname hiçbir zaman ulaşmasa haklı nedenle çıkaramayacakmısınız tabiki çıkartılır ihtarname resmi ikametygahına ulaşır fakat 2 şahit ile bir yazı ile çıkışını verin

İlave olarak gelmediği günleri ücretsiz izin göstermeyi unutmayınız.

9-10-11 yapılacak tutanak 3 gün cevap vermesi için bekleyeceğiniz süre için. Size dönmediği için çıkarmış olursunuz. Sürenin uzaması sizin aleyhinize olur. Gelinmeyen günler ücretsiz izin olmaz. Bordroda o günler için ücret tahakkuku yapılamaz. sgk ek-10 ekinde tutanak fot. ekleyerek eksik gün bildirilir.

T U R K O ' Alıntı:
9-10-11 yapılacak tutanak 3 gün cevap vermesi için bekleyeceğiniz süre için. Size dönmediği için çıkarmış olursunuz. Sürenin uzaması sizin aleyhinize olur. Gelinmeyen günler ücretsiz izin olmaz. Bordroda o günler için ücret tahakkuku yapılamaz. sgk ek-10 ekinde tutanak fot. ekleyerek eksik gün bildirilir.

Özür diliyorum yanlış cümle kullandım. sn. turko'nun belirttiği gibi...

Peki ihtarnamenin personelin eline ulaşmasını beklememize gerek yokmu
Ve noterden hangi matbuu evrağı yollamamız gerekiyor...

İhtarname ekinde ilk 3 günün tutanaklarının da olması gerekirdi.

T U R K O ' Alıntı:
İhtarname ekinde ilk 3 günün tutanaklarının da olması gerekirdi.

Noter gerek yok dedi baktı ihtarnamenin üzerine gelmediği günleri yazda bu başımızı ağrıtırmı peki..

ihtarnamede "x,y,z tarihlerinde tutulan tutanaklara göre işe gelmediğinizden" şeklinde ibare var mı? Var ise sorun olmaması gerekir. Ancak çalışanın itirazı sonucu iş müfettişi incelemesinde aksi bir görüş söyleyebilir.

T U R K O ' Alıntı:
ihtarnamede "x,y,z tarihlerinde tutulan tutanaklara göre işe gelmediğinizden" şeklinde ibare var mı? Var ise sorun olmaması gerekir. Ancak çalışanın itirazı sonucu iş müfettişi incelemesinde aksi bir görüş söyleyebilir.

Evet ihtarnamede gelmediği günleri belirten yazı var bugün itibariyle yine personel işe gelmedi internetten postaya bakıyorum hala adamın eline ulaşmış değil allahtan aps le yollladık normal yollasak 2 sende varmaz eline herhalde...

İhtarnameyi noterden yapmanız gerekir. Gönderilen belge içeriğinin farklı olduğu iddiasını aps ile yapılanda çürütmeniz zor.

T U R K O ' Alıntı:
İhtarnameyi noterden yapmanız gerekir. Gönderilen belge içeriğinin farklı olduğu iddiasını aps ile yapılanda çürütmeniz zor.

Zaten ihtarnameyi noterden çektim bazı sorduğum avukatlar ihtarnamenin eline ulaşmasını bekle diyor bazılarıda beklemene gerek yok diyor peki sanırsam şöyle bir kanun dahan vardı bir ay içinde 2 defa haftasondan sonraki ilk iş günü işe gelmezse çıkarabiliyormuşuz bana bu konuyu açarmısınız..

siz "...allahtan aps le yollladık..." yazınca direk kendiniz göndermiş gibi algılanıyor. Size verdiği en son ikamet adresine yaptı iseniz sorun çıkmaz. Eğer 15 gün sonra işe gelir ve mazereti uygun görülürse yeniden işbaşı yaptırırsınız, gelmediği günlerde ücret hak etmediği için sorun olmaz.
-/-
Diyelimki işyerinizde uygulanan hafta tatili günü pazar olsun;
1. tutanak 26/04/2009 takip eden 27/04/2009 işe gelmediği için tutulur ve işçiden savunması istenir tekrarı halinde işine son verileceği ihtar edilir.
2. tutanak 03/05/2009 takip eden 04/05/2009 işe gelmediği için tutulur yine savunması istenir mazereti geçerli kabul edilmez ise işine son verilir.

Bugün itibari ile ihtarnamenin cevabı gelmiş bulunmaktadır ama personel o adreste bulunana mıştır muhtarda da kaydı yokmuş bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekiyor...

Merhaba
Kişinin size beyan etmiş olduğu ikametgah adresi geçerlidir.
Adresini değiştirdiyse bu değişikliği size bildirmesi gerekirdi.
Bildirimde bulunmadıysa siz mevcut adrese gönderim yaparak sürece devam etmelisiniz.
Muhtarda ikametgahının gittiği yer kayıtlı olması gerekir aslında...

Mazeretsiz işe devamsızlıktan dolayı fesih yapıldığıktan sonra, geçerli mazeret beyan edilirse(Tutukluluk,Kalp krizi,ölüm,Mahsur kalma)..... ne olacak...

Adresin doğru olup olmadığını kontrol edin. Eğer o adreste oturuyorsa kendisine veya evdeki herhangi birine tebliğ edilmesi gerekir. Eğer evde kimse bulunmamış ise muhtara bırakılması gerekirdi.
Tebligat kanununda her husus ayrıntılı olarak tespit edilmiş olup, tebligatın yapılamıyor olması, mümkün değildir. örneğin,adresin meçhul olması halinde dahi muhakkak ki (bu defa gazete ilânı ile) tebligat yapılır. Tebligat ya bizzat elden tebliğ edilir, evde yoksa aile fertlerinden birine tebliğ edilir (işyeri olması durumunda personele vb.), evde veya işyerinde hiç kimse bulunamazsa veya tebligatı almaktan imtina söz konusu olduğu halde ise, yine buna dair (tebligatı almaktan imtina edildiğine vs.gibi) buna dair şerh düşülerek, ev ise, kayıtlı olduğu muhtarlığa; işyeri ise, karakola bırakılmak sureti ile tebliğ edilmiş sayılır.
Selam ve sevgiler
AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 4/24/2009 11:38:31 AM]

Muhtarı aradığımda başka bir yere taşındığını söyledi ama personel bana yeni taşındığı yerin adresini vermemişti bende yeni taşındığı yerin muhtarını arayıp yeni adresi aldım biraz dan notere gidip yeni ikametgahına tekrardan ihtarnameyi yollıyacam...