İki Ayrı İş Yerinde Sigortalı Olmak

Merhaba, ben iş yerimi değiştirmek istiyorum eski iş yerimde 27 senelik kaynakçılık yapıyorum birçok ayıplı sebeplerden dolayı işi bırakma kararı aldım ve pazartesi günü iş başı yapıcam fakat daha sigortamı düşürmedi ve tazminatımı alamadım sorum şu ben yeni işe başlayınca dava açarsam ben buna bana davada benim sigortalı işçimdi beni bırakıp gitti diyerek bana karşı birşey olurmu?

Olayınızı tam anlayamadım ama madem konuyu açtınız,şimdilik düşüncem;
epeyi kıdeminiz var aman dikkatli olunuz,işverene kızıp,aceleyle hukuksuz iş/işlem yapmayınız ve hemen diğer işyerinde işe başmayınız.
"bir çok ayıplı sebebler" dediğiniz hususlar size fesih hakkı verir/veriyor mu?verir/veriyorsa önce bu sebeblere bağlı olarak sözleşmeyi feshetmeniz gerekir,pazartesi hem fesih hem diğer işyerine başlamınız çok uygun düşmez,"işyerimi değiştirmek istiyorum"noktası sizde kalsın,dişarda dile getirmeyiniz(burası ayrı,sonraki bir konu)şu an ilk yapmanız gereken size fesih hakkı veriyorsa o ayıplı sebeblere bağlı olarak önce sözleşmeyi feshetmektir.
Mahsuru yok ise "ayıplı sebebler"hakkında bilgi verebilirmisiniz(tabi takdir sizin)

Son düzenleme:
Merhaba cevap verdiğiniz için teşekkür ederim şöyle anlatayım yıllık izinim yok çalışıtığımız fazla mesaileri alamıyorum hala daha sigortada asgari üzret ile gösteriliyorum ve 92 de işe girdim sigorta başlangıcım yapıldı fakar maaş bordurosunda 2000 yılında işe girmiş gözüküyorum 2000 yılından öncede birşekilde artık imzam kullanılarakmı bilmiyorum bir çok kez işe giriş çıkışım yapılarak 5 yıl sigortadan günümü yemişler bunlar için işten kendi isteğimle ayrılıp haklarımı alabilirmiyim elimin gücü ne kadar ve patronuma bildirmeme rağmen beni sigortadan düşürmedi pazartesi günü yeni işe başlamam gerekiyor bir sakıncası varmı şimdiden teşekkürler.

şöyle anlatayım;
a-yıllık izinim yok VE çalışıtığımız fazla mesaileri alamıyorum
b-hala daha sigortada asgari üzret ile gösteriliyorum
c-ve 92 de işe girdim sigorta başlangıcım yapıldı fakar maaş bordurosunda 2000 yılında işe girmiş gözüküyorum
d-2000 yılından öncede birşekilde artık imzam kullanılarakmı bilmiyorum bir çok kez işe giriş çıkışım yapılarak 5 yıl sigortadan günümü yemişler
e-bunlar için işten kendi isteğimle ayrılıp haklarımı alabilirmiyim elimin gücü ne kadar
f-ve patronuma bildirmeme rağmen beni sigortadan düşürmedi
g-pazartesi günü yeni işe başlamam gerekiyor bir sakıncası varmı
Kısaca açıklamaya çalışayım:
a-
1- işciye uzun süre(en azında 3-4 yıl (ve daha fazla)yıllık izin verilmemesi işci yönünden haklı fesih nedenidir
(ancak işveren yıllık izin kullandırdığını ispat etmek zorunda( işcinin kullanmadığına dair ispat yükümü yok)
2-keza aynı şekilde işciye fazla çalışma yaptırılması halinde,karşılığının ödenmemiş olması veya noksan ödenmiş olması da işciye fesih imkanı verir,
(ancak fazla çalışma yaptığını iddia eden işci bunu ispatlamak zorunda,işveren de yapılan fazla çalışmaların ücretini ödemiş olduğunu ispat etmek zorunda,bu noktada ücret bordrolarını yada ücret pusulalarını imzalayıp,imzalamadığınız da önem arzeder)
b-asgari ücret den daha fazla maaş almanıza rağmen asgari ücret üzerinden kuruma bildiriliyorum diyorsunuz,eğer böyle ise bu durum yani sgk primlerinizin eksik/noksan yatırılması veya düşük ücretten gösterilmesi de işci yönünden haklı fesih nedenidir
(ancak işci bu durumu ispat etmeli,bu durumda işverende işcinin ücretinin asgari ücret olduğunu ileri sürebilecektir)
c-bu noktada işverene bağlı başka işyerleri var ise aynı işverenliğe bağlı işyerleri arasında nakil yapılmışta son işyeri girişi gözüküyor olabilir
d-aynı işverene bağlı işyerleri arasında böylesi çıkış-girişler olabilir FAKAT "5 yıl sgorta dan günümü yemişler"noktası düşündürücü,çalışmış olmanıza rağmen böylesi bir durumun olmuş olması enteresan,sanırım bu noktada ayrıca hizmet tespit davası açılması gerekir.
e-yukarıda belirtilen hususlara istinaden,sözleşmeyi haklı olarak feshedebileceksiniz,NOT.KENDİ İSTEĞİNİZ İLE(YANİ İSTİFA EDİP) AYRILMIYORSUNUZ.
(bu çerçevede "a" ve "b" şıkları ile "d"şıkkı ziyadesiyle yeterli sebeblerdir yani eliniz çok güçlü gözüküyor)
f-ya başına geleceği biliyor ya da sgk çıkış bildirim süresini kullanıyor olmalı(sanırım bu süre de 10 gün)
g-
1-PAZARTESİ GÜNÜ BAŞKA BİR İŞYERİNDE İŞE BAŞLAMAYNIZ
2-PAZARTESİ İLK İŞİNİZ HEMEN BİR AVUKAT İLE GÖRÜŞMELİSİNİZ

düşüncelerim tavsiyeden ibarettir,bilgilerinize sunulur

Son düzenleme:
Merhaba, ben iş yerimi değiştirmek istiyorum eski iş yerimde 27 senelik kaynakçılık yapıyorum birçok ayıplı sebeplerden dolayı işi bırakma kararı aldım ve pazartesi günü iş başı yapıcam fakat daha sigortamı düşürmedi ve tazminatımı alamadım sorum şu ben yeni işe başlayınca dava açarsam ben buna bana davada benim sigortalı işçimdi beni bırakıp gitti diyerek bana karşı birşey olurmu?
İşten ayrılırken ne sebep bildirerek ayrıldınız?