fonradar

İki Şirket Arasındaki Gayriresmi İlişki

slm Arkadaşlar ;
Benimle birlikte 10 arkadaş tıp merkezi kurmaya karar verdik. 6'mız esnaf, 4'idoktorların bir araya gelmesi ile Ltd.Şti kurduk. Tıp merkezleri Doktarlardan başkası kuramadığı için bizde 2 Ltd.şirket kurduk. Birinci şirket 10 ortaklı 2'nci şirketimiz ise doktorlardan oluşan 4 ortaklı Tıp Merkezi 1. şirket Lising kullanarak demirbaşlarını aldı. Daha sonra 2.nci şirkete (Tıp Merkezine) 5 yıllığına kiraya verdik.
1) Şirketi kurar iken alınan kararlar %51 (yarının bir Fazlası ile)'le alınır maddesi olduğu için bizim imzamız olmadan karar alınıyor. Bu yasal mı?
2) Doktaro olmayan arkadaş 2. şirkete Dışarıdan Yönetim Kurulu Bşk. olarak atandı. Şirketin Dışarıdan müdürü ve bütün kararları bu arkadaş alıyor ve kimseye hesap vermiyor. Bu arkadaş 1 Şirkette kendi ve başka bir ortakla birlikte hissesi 51 çoğunluğu elinde bulunduruyor.Kayyum atayabilirmiyiz veya başka ne yapabiliriz.
3) % 49 hissesi elinde olan arkadaşlar hissemizi verelim diyoruz. almıyor.sat diyoruz, satmıyor. bunu nasıl çözebiliriz?
4) 1. Şirkette elinde bulundurduğu % 51 hisseden dolayı istediği kişiye kendi hissesini satmak için pazarlık yapıyor.
5) Şirketlerimizin kuruluş tarihi Haziran 2004, bu tarihten 2005 temmuz ayına kadar şirket müdürü bu arkadaş değildi. bendim, daha sonra bu arkadaş 2005 Temmuz ayından itibaren şirket müdürü oldu, 31 Aralık 2005 tarihinde noterden şirket 300.000.000.-tl. zarar ettirdi diye tutanak tutturmuş, resmi kayıtlarda vergi dairesinde ise 2 trilyon kar gözüküyor. Şimdi böyle olduğu halde bende 300.milyar zarar ettin senden tahsil ederiz diyor. Anlıyacağınız bana su diyor. Böyle bir şey olurmu?
6) Bizde şimdi noterden ihtar çektik. 1.nci şirketin 2 şirketle bağlantısı var. Ortakların yeminli ifadesi ile mahkemeye müracaat eder. Tespit yaptırıp Sağlık bakanlığı talimatlarına uymadımızdan Tıp Merkezinin kapatılmasını sağlarız dedik. oda hiç bir şey yapamazsını diyor.
Biz bu adamdan kurtulmak için ne yapabiliriz. % 51 çoğunlu olan kişiler Ltd Şrk.'lerde her dediği yapılırmı ? Unutmayalım Kuruluş gazetesinde bu ibare var.
Şimdiden herkese teşekkür ederim

Ynt: İki Şirket Arasındaki Gayri Resmi İlişki

SELAM

1.Şirketi kurar iken alınan kararlar %51 hisse derken bu kararların ne olduğunun açılımı olması lazım.

2.Şirkete dışarıdan müdür diye birşey olmaz. şirket müdürü ise vermiş olduğunuz yetkiler dahilinde herşey yapabilir. eğer yetki verdiyeseniz şirketi borç altına sokmaya ve herşeye yetkisi var demektir. hesap verip vermemesi ise sizin tutumunuza bağlıdır. vermesse müdürlükten alırsınız.

Ynt: İki Şirket Arasındaki Gayriresmi İlişki

osman bey sagolun. daha ayrıntılı bilgi verecek arkadaş yok mu? yardımlarınızı bekliyorum.