fonradar

İkinci El Araç Satışında Kasko Değeri Hk.

Merhaba Arkadaşlar Herkeze İyi Çalışmalar Dilerim.......
Konum ikinci el araç satışı hk. ikinci el araç satarken bilindiği gibi noter kasgo değeri üzerinden işlem görmekte noter masrafları için.
şirketimizden bir araç sattık noter gittiğimizde bize bu araçın kasgo değeri varsayalım?
10.000.ytl dedi bize bu aracı KDV dahil kaç ytl olarak satış beyanı yazalım dedi bizde ona bu ne diye sorduğumuzda şirketler ikinci el araç satışında kasgo değerinin % 30 na kadar altında beyan edebilirler vergi açısından dedi benim sizlerden yardım istemem.
Böğle bir şey varmı varsa bir kanun veya taslak herhangi bir dayanak. Yardımlarınız için teşekkür ederim.Saygılarımla

Merhaba Tamer Bey.
Tamam Benin Sattığım Fiyat Üzerinden Ft.Keseceğim Ama Benin Öğrenmek İstediğim Konu Noterin Bana dediği kasgo değerinin % 30 aşasına kadar beyan edebilirsin demesinin vergi kanunu açısından bir dayanağı varmı diye
Saygılarımla.

Merhaba,
Yasalarda herhangi bir sınırlama yok. Her işlemin gerçek değerler üzerinden muhasebeleştirilerek gelir tablosuna aktarılması gerekir. Eğer gerçek işlem bedeli ise (araç hasarlı olması, motoru tamir istiyor olması veya her yanı çürük olması durumunda) %30 değil %50 aşağı bile satabilirsiniz. Ama, rayiç bedelden (taşıtlarda kasko bedeli) düşük bir bedelle muhasebeleştirlme söz konusu olursa idare olayın üzerine gider. Sizde neden düşük bedelle satış yaptığınızı izah etmek zorunda kalırsınız, eğer ikna edemezseniz vergi ziyaı nedeniyle cezalı vergi tarh edilir.

Tamer Bey. İlginiz ve alakanız için teşekkür eder
Saygılarımı sunar iyi çalışmalar dilerim